Syn.: Vitis cordifolia var. riparia (Michx.) A. Gray, Vitis odoratissima Donn, Vitis riparia var. praecox Engelm. ex Bailey, Vitis vulpina var. praecox (Engelm. ex Bailey) Bailey, Vitis vulpina subsp. riparia (Michx.) R. T. Clausen, Vitis vulpina var. syrticola Fern. et Wieg.
Česká jména: réva pobřežní (Kubát 2002)
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se ve východní a centrální části kontinentu, v oblasti od jihovýchodní Kanady a Nové Anglie na východě až po východní Montanu, východní Colorado, Nové Mexiko a severovýchodní Mexiko na západě. Neobjevuje se v jihovýchodní části USA. Jako okrasná rostlina se pěstuje i v Evropě, ve vinohradnictví se používá jako z řízků dobře kořenící podnož pro kulturní odrůdy révy vinné (Vitis vinifera). Může zplaňovat.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na březích vodních toků a jezer, také na pobřežních dunách, v pobřežních lesích, ale i při okrajích cest a plotů, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od dubna do června.
Popis: Dvoudomá popínavá liána s lodyhou větvenou, větvemi v průřezu okrouhlými, lysými nebo řídce drobně chlupatými a úponkami vytrvávajícími, větvenými. Řapík dosahuje zhruba poloviny až celé délky čepele, čepel je vejčitá, 6–20 cm dlouhá, na bázi široce srdčitá, obvykle 3laločná, laloky jsou na vrcholu špičaté, na líci lysá, na rubu lysá či olysalá, na žilkách řídce chlupatá. Květenství je latnaté, (4–)9–12 cm dlouhé, květy jsou funkčně jednopohlavné. Plodem je kulovitá bobule, v době zralosti černá, ojíněná, dosahující průměru 8–12 mm.
Záměny: Za Vitis riparia bývá částí literatury označován druh Vitis vulpina, někdy jsou tyto druhy synonymizovány. Poměrně dobře zřejmý identifikační rozdíl mezi oběma druhy je patrný na šířce bazálního zářezu čepele, Vitis vulpina jej má užší, okraje listu svírají s řapíkem ostrý úhel – u Vitis riparia je tento úhel téměř pravý.
Fotografováno dne 4. 6. 2019 a 6. 10. 2018 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).