VOACANGA THOUARSII Roem. et Schult.

Syn.: Annularia natalensis Hochst., Cyclostigma natalense (Hochst.) Hochst., Orchipeda dregei (E. Mey.) DC., Orchipeda dregei (E. Mey.) Scott-Elliot, Orchipeda thouarsii (Roem. et Schult.) Baron, Piptolaena dregei (E. Mey.) A. DC., Tabernaemontana thouarsii (Roem. et Schult.) Palacky, Voacanga dregei E. Mey., Voacanga obtusa K. Schum., Voacanga thouarsii var. dregei (E. Mey.) Pichon, Voacanga thouarsii var. obtusa (K. Schum.) Pichon
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Voacanga thouarsii
Rozšíření: Druh tropické Afriky, jehož areál se táhne od Gambie a Sierra Leone přes Kamerun a Kongo až do Mosambiku a jihoafrické provincie KwaZulu-Natal, zasahuje rovněž na Madagaskar.
Ekologie: Roste v tropických galeriových lesích, v mokřinách, na březích vodních toků, zasahuje i do porostů mangrove a křovité savany, nevyhýbá se ani stanovištím narušovaným lidskou činností, a to v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 800 m. Kvete od srpna do března.
Voacanga thouarsii
Popis: Stálezelený strom, 7–15(–20) m vysoký, s kmenem dosahujícím průměru 40(–80) cm, borkou šedohnědou, hladkou. Listy jsou vstřícné, řapík je 8–25 mm dlouhý, čepel je obkopinatá až obvejčitá, 6–25 cm dlouhá a 2–9 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupá, kožovitá, s 12–20 páry vedlejších žilek. Květenství je chudokvětý vrcholík, jeho stopka je 5–14 cm dlouhá; listeny jsou vejčité, až 10 mm dlouhé, opadavé; květy jsou 5četné, oboupohlavné; kalich je zvonkovitý, 10–16 mm dlouhý, dužnatý, jeho cípy jsou vejčité, ke korunní trubce přitisklé; korunní trubka je válcovitá, 17–23 mm dlouhá, cípy jsou široce obsrdčité, 19–30 mm dlouhé a 28–43 mm široké, nažloutlé či bělavé až nazelenalé; semeník je svrchní, pestík je asi 1,5 mm dlouhý, při bázi s třásnitým lemem. Plody tvoří dvojice skoro kulovitých měchýřků, které dosahují průměru 4–10 cm, jsou zelené, nepravidelně tečkované.
Využití: V africké tradiční medicíně se používá k léčbě celé řady neduhů i vážných chorob, slouží kupříkladu jako lék na rány, vředy a ekzémy, ale i k potírání svrabu a pohlavních chorob, při revmatismu, k úlevě při bolestech břicha i jako antidotum u hadího uštknutí, při léčbě nemocí srdce, využívá se údajně též ke snižování vysokého krevního tlaku.
Dřevo stromu se používá k pálení dřevěného uhlí, ale i při stavbě přístřešků a obydlí, latex slouží jako lepidlo, z kůry se vyrábí vlákno.
Poznámka: Rod Voacanga zahrnuje asi 14 druhů, které se vyskytují v tropické Africe a jihovýchodní Asii. Druhové jméno odkazuje na francouzského botanika Louis-Marie Auberta du Petit-Thouars (1758–1831), který se po francouzské revoluci uchýlil na Madagaskar a přispěl k poznání zdejší flóry.
Voacanga thouarsii
Voacanga thouarsii
Voacanga thouarsii
Voacanga thouarsii
Voacanga thouarsii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Mahajanga, region Melaky, Bekopaka).