WRIGHTIA PUBESCENS R. Br. – částoň pýřitá

Syn.: Nerium macrocarpum Span., Wrightia calycina A. DC., Wrightia multiflora Zipp. ex Span., Wrightia spanogheana Miq.
Česká jména: částoň (Presl 1846)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Wrightia pubescens

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a severní Austrálie – od jihu Číny přes Indočínu a Malesii až po severovýchodní Queensland.
V areálu jsou rozlišovány tři poddruhy, nominátní se vyskytuje v Malesii a na severu Austrálie, Wrightia pubescens subsp. lanitii pochází z Indočíny a Malesie, poddruh W. p. subsp. penicillata je queenslandský.

Ekologie: Roste v tropických deštných a monzunových lesích, v křovinaté vegetaci. Kvete od října do března.

Wrightia pubescens

Popis: Opadavý keř až strom dosahující výšky okolo 35 m. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické, vejčité až obvejčité, až 15 cm dlouhé a asi 6,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, na líci sytě zelené, na rubu bledší, jemně pýřité, s 9–10 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální, vrcholičnaté, květy jsou vonné, koruna je řepicovitá, bílá nebo bělavá, trubka je až 7 mm dlouhá, korunní cípy jsou úzce obvejčité až obvejčité, 10–20 mm dlouhé, pakorunka je složena z 10 segmentů. Plody jsou 15–30 cm dlouhé měchýřky.

Využití: Dřevo tohoto druhu je pružné, domorodí Australané je používali k výrobě vrhačů oštěpů a pastí na ryby.

Poznámka: K rodu Wrightia v současnosti patří 34 druhů, které pocházejí z tropů východní Afriky, jižní a jihovýchodní Asie a Austrálie. V Austrálii se vyskytují čtyři zástupci tohoto rodu.

Wrightia pubescens
Wrightia pubescens
Wrightia pubescens
Wrightia pubescens
Wrightia pubescens

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Window on the Wetlands).