Syn.: Nerium macrocarpum Span., Wrightia calycina A. DC., Wrightia multiflora Zipp. ex Span., Wrightia spanogheana Miq.
Česká jména: částoň (Presl 1846)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a severní Austrálie – od jihu Číny přes Indočínu a Malesii až po severovýchodní Queensland.
V areálu jsou rozlišovány tři poddruhy, nominátní se vyskytuje v Malesii a na severu Austrálie, Wrightia pubescens subsp. lanitii pochází z Indočíny a Malesie, poddruh W. p. subsp. penicillata je queenslandský.
Ekologie: Roste v tropických deštných a monzunových lesích, v křovinaté vegetaci. Kvete od října do března.
Popis: Opadavý keř až strom dosahující výšky okolo 35 m. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické, vejčité až obvejčité, až 15 cm dlouhé a asi 6,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, na líci sytě zelené, na rubu bledší, jemně pýřité, s 9–10 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální, vrcholičnaté, květy jsou vonné, koruna je řepicovitá, bílá nebo bělavá, trubka je až 7 mm dlouhá, korunní cípy jsou úzce obvejčité až obvejčité, 10–20 mm dlouhé, pakorunka je složena z 10 segmentů. Plody jsou 15–30 cm dlouhé měchýřky.
Využití: Dřevo tohoto druhu je pružné, domorodí Australané je používali k výrobě vrhačů oštěpů a pastí na ryby.
Poznámka: K rodu Wrightia v současnosti patří 34 druhů, které pocházejí z tropů východní Afriky, jižní a jihovýchodní Asie a Austrálie. V Austrálii se vyskytují čtyři zástupci tohoto rodu.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 28. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Window on the Wetlands).