Syn.: Chamaemelum coronarium (L.) E. H. L. Krause, Chrysanthemum coronarium L., Dendranthema coronarium (L.) M. R. Almeida, Glebionis coronaria (L.) Tzvelev, Matricaria coronaria (L.) Desr., Pinardia coronaria (L.) Less., Xanthophthalmum coronarium (L.) Trehane
Česká jména: bylice zlateň (Presl 1846), žlutoko (Opiz 1852), kopretina, zlatý květ (Čelakovský 1879), kopretina zlatý květ, pinardie (Polívka 1912), kopretina věncovitá (Dostál 1950), zlateň věncová, pinardie (Dostál 1989, Kubát 2002), zlateň věncová, pinardie, kopretina věncová (Slavík 2004)
Slovenská jména: králik vencovitý (Dostál 1950), chryzantémovka vencová (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Glebionis coronaria
Rozšíření: Původním je tento druh patrně jen v západním Středozemí, v současnosti je rozšířen v celém Středozemí, Makaronésii, jihozápadní Asii, také v Severní i Jižní Americe. Ojediněle se zplanělé exempláře objevují i u nás.
Ekologie: Roste na okraji polí, v okolí zahrad a lidských sídel, podél cest a silnic, na rumištích a skládkách, pěstuje se často v zahradách a parcích. Vykvétá od března až do října.
Popis: Jedno- až dvouletá bylina, 30–100 cm vysoká, lodyha přímá, větvená, hustě olistěná, listy střídavé, přisedlé, kopinaté, 1–2krát peřenosečné, úkrojky úzce trojúhelníkovité. Úbory jsou jednotlivé, 3–7 cm v průměru, jazykovité květy žluté nebo bílé a pak u báze žluté, trubkovité květy žluté. Plodem je nažka.
Využití: Velmi dekorativní rostlina, v Mediteránu se pěstuje od nepaměti, byla vyšlechtěna řada kultivarů, včetně plnokvětých. Ve střední Evropě se v kultuře objevila asi v 16. století. Mladé listy i stonky se používají jako salátová zelenina, zpracovávají se i tepelně. Mají údajně vysoký obsah vitaminu C a také provitaminu A.
Poznámka: Zahradníci v jižní Evropě říkávají, že tato bylina dokáže na záhoně ochránit sousední rostliny před housenkami.
Glebionis coronariaGlebionis coronaria
Glebionis coronaria
Fotografováno dne 1. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Arona) a 1. 4. 2010 (Kypr, Kourion).