Čeleď: Asphodelaceae – kopíčkovité
Rozšíření: Pochází z východu Austrálie, roste především ve státě Nový Jižní Wales, ale zasahuje i do Queenslandu. V areálu se rozlišují dva poddruhy: rostliny z jeho jižní části se vyznačují užšími listy a kratším květenstvím, jsou označovány jako subsp. angustifolia. Představené rostliny odpovídají spíše typu.
Ekologie: Stanovištěm jsou povětšinou příkré svahy čedičových, méně často hadcových hřbetů, ale na několika lokalitách roste i na písčinách.
Popis: Bizarní vytrvalá rostlina s dutým dřevnatým kmínkem vysokým 1–1,5 m, výjimečně až 5 m, nevětveným a s jedinou korunou, nebo vidličnatě větveným a s více korunami. Listy tvoří hustou kulovitou růžici na vrcholu kmínku (resp. větví), jsou čárkovité, na průřezu příčně kosníkovité, 3–4 mm široké, modrozelené. Stvol 0,5–1 m dlouhý a 2,7–4,6 cm široký nese bohatý hrozen 1–2(–2,5) m dlouhý; listeny jsou trojúhelníkovité, špičaté, jen na bázi řídce chlupaté; květy jsou 6četné; vnější okvětní lístky jsou úzce trojúhelníkovité, na konci s chlupatým, asi 1,5 mm dlouhým zobánkem, vnitřní jsou přímé, bez zobánku; tyčinek je 6, dlouze vyniklých; semeník je svrchní, z 3 plodolistů. Plodem je tobolka.
Využití: Australští domorodci rostlinu využívali rozmanitým způsobem. Sladkou tekutinu z namočených kvetoucích hroznů pili, zatímco vzrostné vrcholy a mladé báze listů jedli jako zeleninu. Pomocí sušených třísek z kmínků rozdělávali ohně, pryskyřici z kmenů užívali jako lepidlo.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).