XANTHOSTEMON SPECIOSUS Merr.

Syn.: Xanthostemon merrillii Pamp., Xanthostemon purpureus Gugerli
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Xanthostemon speciosus

Rozšíření: Endemit malého území na jihozápadě Filipín. Byl zjištěn pouze na ostrově Palawan, dále na ostrově Manamoc a na několika ostrovech ve skupině Calamiany.

Ekologie: Roste v křovinách a nízkých lesících nad pobřežím, také v křovinaté savaně udržované požáry. Na ostrově Palawan je udáván především z výchozů ultrabazických (hadcových) hornin, snáší i vyšší koncentrace těžkých kovů v půdě, na Calamianech provází především rohovce. Vystupuje do nadmořské výšky 200 m. Květy jsou zřejmě opylovány ptáky.

Xanthostemon speciosus

Popis: Pomalu rostoucí stálezelený keř nebo menší stromek, dorůstá výšky kolem 10 m a průměru až 30 cm; větve jsou šedé; letorosty jsou roztroušeně chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je asi 1 cm dlouhý, řídce přitiskle chlupatý; čepel je vejčitá až obvejčitá, 6–8 cm dlouhá a 3–4,5 cm široká, kožovitá, na líci lesklá, velmi roztroušeně chlupatá, na rubu s černými tečkovitými žlázkami, s 9–10 páry žilek, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupá, zaokrouhlená až mělce vykrojená. Květenství je zdánlivě koncový vrcholík; květní stopky jsou krátké, pýřité; listence jsou čárkovité, asi 5 mm dlouhé, pýřité; květy jsou 5četné, asi 1,5 cm v průměru; kališní lístky vyrůstají na vrcholu miskovité češule, jsou trojúhelníkovité; korunní lístky jsou kopisťovité, asi 0,8 cm dlouhé, sytě červené, na okraji brvité; tyčinek bývá kolem 20, asi 2 cm dlouhých, červených, z květu vyniklých; semeník je svrchní, 3–4pouzdrý, čnělka je asi 2 cm dlouhá. Plody jsou tobolky.

Využití: Dřevo je tmavé, velmi tvrdé, ceněné jako surovina k výrobě nábytku. Patří do skupiny tzv. železných dřev.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) řadí tuto rostlinu do kategorie druhů blízkých ohrožení (NT). Celkovou populaci tvoří asi 50 000 jedinců na 12 lokalitách, které jsou ohroženy postupující exploatací území (včetně rozšiřování těžby kovů, zejména niklu) i nepovolenou těžbou dřeva. Červený seznam Filipín jej uvádí mezi druhy silně ohroženými.

Poznámka: Do rodu Xanthostemon se řadí celkem 48 druhů (POWO 2020) rostoucích v jihovýchodní Asii, Austrálii a na některých ostrovech Oceánie, zejména na Nové Kaledonii, odkud je známo celkem 20 druhů.

Xanthostemon speciosus
Xanthostemon speciosusXanthostemon speciosus
Xanthostemon speciosus
Xanthostemon speciosus
Xanthostemon speciosus
Xanthostemon speciosus
Xanthostemon speciosus
Xanthostemon speciosus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 12. a 13. 2. 2020 (Filipíny, Calamiany, ostrovy Darab a Pass).