XANTHOSTEMON VERTICILLATUS (C. T. White et W. D. Francis) L. S. Sm.

Syn.: Metrosideros verticillata C. T. White et W. D. Francis
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Xanthostemon verticillatus

Rozšíření: Endemit nevelkého území na severovýchodě australského Queenslandu, vyskytuje se v povodí Daintree River a Bloomfield River.

Ekologie: Roste na sezónně zaplavovaných březích vodních toků i v kamenitých korytech řek, v pásmu od mořského pobřeží zhruba do nadmořské výšky okolo 100 m. Kvete v průběhu celého roku.

Xanthostemon verticillatus

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky až okolo 5 m. Listy jsou nahloučené na konci větví, vyrůstají v přeslenech po 3–5, jsou krátce řapíkaté, kopinaté až úzce eliptické, 5–6 cm dlouhé a až 1,5 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné nebo po okraji mírně zvlněné, na vrcholu špičaté či tupé, lysé. Květy vyrůstají z úžlabí horních listů, jsou oboupohlavné, miskovitá češule je 5–6 mm dlouhá, lysá, cípy jsou trojúhelníkovité, vně lysé, až 4 mm dlouhé, korunní lístky jsou eliptické až vejčité, 6–8 mm dlouhé, bělavé; tyčinek je 40–50, jejich nitky jsou bělavé, 15–20 mm dlouhé, čnělka je až 35 mm dlouhá. Plodem je dřevnatá tobolka, kulovitá, dosahuje v průměru 7–10 mm.

Ohrožení a ochrana: V Queenslandu je řazen k druhům zranitelným (VU).

Poznámka: Čeleď myrtovitých (Myrtaceae), k níž patří i rod Xanthostemon, je v Austrálii zastoupena značným počtem rodů, patří k ní na tomto kontinentu druhově velmi početné blahovičníky (Eucalyptus) a kajeputy (Melaleuca), k nimž bývá nověji řazen rovněž rod Callistemon. Rovněž tu z této čeledi najdeme například ještě rody Agonis, Angophora, Austromyrtus, Baeckea, Backhousia, Calytrix, Darwinia, Decaspermum, Kunzea, Leptospermum, Lophostemon, Syzygium, Thryptomene, Verticordia a další.

Xanthostemon verticillatus
Xanthostemon verticillatus
Xanthostemon verticillatus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Royal Botanic Garden Sydney).