Syn.: Yucca angustifolia var. elata Engelm.
Česká jména: yuka (Presl 1846), juka (Mareček 2001)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Madreanská oblast Severní Ameriky, areál se táhne od západní Arizony až do západního Texasu, na severu zasahuje do jižní Nevady, na jihu do severního Mexika (státy Chihuahua, Coahuila a Sonora).
Ekologie: Pouštní a polopouštní oblasti, suché trávníky, v nadmořské výšce od 400 do 1900 m.
Popis: Vytrvalá, stálezelená rostlina s chudě větvenou, kmeni podobnou lodyhou, anebo vzácně i bezlodyžná, solitérní nebo tvořící nevelké skupiny po 1–7, 1,2–2,5 a v květu až 4,5 m vysoká. Listové růžice vyrůstají na vrcholu lodyhy, jsou symetrické nebo nesymetrické, listy jsou mečovité, nejširší při středu, 25–95 × 0,2–1,3 cm, ohnuté, celokrajné. Květenství je terminální, většinou latnaté, v obrysu úzce vejcovité, 70–150 × 25–65 cm, listeny jsou vzpřímené, květy nicí, zvonkovité, koruny 6četné, bělavé až narůžovělé, 3,2–5,7 × 1,3–3,2 cm. Plodem je vzpřímená válcovitá tobolka až 8 cm dlouhá.
Využití: Původní obyvatelé Ameriky používali vlákno této juky k výrobě obuvi, opasků, košů, rohoží apod. Míza rostliny má vysoký obsah saponinů, používala se jako náhražka mýdla, ale i jako šampón proti lupům – odtud také anglické národní jméno rostliny Soaptree Yucca.
Fotografovala Pavlína Zahradníková, prosinec 2009 (USA, Arizona, západně od Phoenixu).