ZYGOPHYLLUM CHRYSOPTERON Retief – kaciba

Syn.: Tetraena retrofracta (Thunb.) Beier et Thulin, Tetraena chrysopteros (Retief) Beier et Thulin, Zygophyllum chrysopterum Retief, Zygophyllum retrofractum Thunb.
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité

Zygophyllum chrysopteron

Rozšíření: Pochází z jižní Afriky, areál se prostírá v Namibii a v Jihoafrické republice, kde roste v provinciích Northern, Western i Eastern Cape.

Ekologie: Provází suchopáry s nízkými křovinami, především na pláních budovaných pískovci nebo břidlicemi; preferuje vysýchavé mělké písčité půdy. Lokality leží v nadmořských výškách 550–1250 m.

Zygophyllum chrysopteron

Popis: Rozkladitě větvený sukulentní polokeřík až keř vysoký do 1,5 m; větvičky jsou článkované, oblé. Listy jsou vstřícné, včetně krátkého řapíku silně dužnaté; lístky jsou drobné, obvejcovité až téměř kulovité. Květy jsou úžlabní, drobné, 5četné, asi 0,5 cm v průměru; kališní lístky jsou volné; korunní lístky jsou také volné, o něco delší než kalich, bílé; tyčinek je 10; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou 5pouzdré, téměř kulovité tobolky s 5 žebry.

Poznámka: V rámci šířeji chápaného rodu Zygophyllum se tento druh (a několik blízce příbuzných dalších) vzhledem značně vymyká ostatním jihoafrickým zástupcům s velkými květy a lupenitými listy (jejich typickým příkladem je velký keřový druh Zygophyllum morgsana), a koneckonců i sukulentním druhům z oblasti Středozemí, Makaronésie, mezi něž patří např. Zygophyllum album nebo Zygophyllum fontanesii. Novější badatelé tyto skupiny oddělují do samostatných rodů Roepera, resp. Tetraena.

Zygophyllum chrysopteron
Zygophyllum chrysopteron
Zygophyllum chrysopteron

Fotografováno dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Oudtshoorn, Buttelsdrift).