Syn.: Aspidium albo-punctatum Bory ex Willd., Aspidium thonningii Schumach., Dryopteris orientalis (J. F. Gmel.) C. Chr., Nephrodium albo-punctatum (Bory ex Willd.) Desv., Nephrodium humblotii Baker, Polypodium orientale J. F. Gmel.
Čeleď: Oleandraceae Ching ex Pic. Serm.; Tectariaceae Panigrahi
Arthropteris orientalis
Rozšíření: Velký areál se rozkládá v tropické Africe od Guiney a Súdánu až po Zimbabwe, dále roste na Madagaskaru a na Maskarénách. Do Asie přesahuje pouze do Jemenu.
Ekologie: Roste buď jako epifyt, nebo ve štěrbinách skal či v kamenných tarasech, zpravidla v územích s vyššími srážkovými dotacemi.
Arthropteris orientalis
Popis: Středně velká kapradina s plazivým oddenkem s roztroušenými hnědými plevinami. Listy jsou až 40 cm dlouhé, jejich čepel je 2krát zpeřená, v obrysu kopinatá, 15–25(–40) cm dlouhá a 6–10(–17) cm široká, tenká, ale kožovitá, tmavozelená, krátce chlupatá; lístky jsou podlouhlé, peřenosečné, s úzkými laloky, které jsou 2–9 mm dlouhé a 1–2,5 mm široké, na okraji velmi často s roztroušenými bílými žlázkami; kupky výtrusnic téměř vyplňují spodní plochu úkrojků; ostěry jsou lysé.
Arthropteris orientalis
Fotografováno dne 17. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: hřeben mezi osadami Aden a Magáda).