Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rozšíření: Severoamerický druh, roste v západní části USA, areál sahá od jihovýchodního Washingtonu, Idaho a Montany na severu po Arizonu (Grand Canyon) a Kalifornii na jihu, zasahuje i na sever Mexika (Baja California).
Ekologie: Roste na suchých, skalnatých, strmých svazích, především v pelyňkových křovinách a světlých lesích s převahou borovice a jalovce, v nadmořské výšce 600–3000 m, s úhrnem ročních srážek 380–660 mm. Druh je velmi pomalu rostoucí a dlouhověký. Nejstarší stromy se nacházejí v Shoshone Range v Nevadě, odhaduje se, že jsou až 1350 let staré. Kvete obvykle od konce března do začátku července.
Popis: Velký, bohatě větvený stálezelený keř nebo malý strom většinou s několika kmeny a se zaoblenou korunou, dorůstá výšky 1–10 m. Mladé výhonky jsou načervenalé, pýřité, brzy olysávají, získávají hnědou a pak stříbřitou barvu. Borka na kmenech je až 2,5 cm silná, s hlubokými rýhami. Listy jsou střídavé, často seskupené na koncích krátkých větévek. Jsou kožovité, krátce řapíkaté, čepele čárkovité až kopinaté, 0,3–4 cm dlouhé, na vrcholu špičaté, na bázi se zužující, tmavě zelené, na líci lesklé a pokryté krátkými chloupky, na rubu vlnaté, na okrajích zpravidla podvinuté. Nenápadné květy vyrůstají jednotlivě nebo ve skupinách po 2–3(–5) v paždí listů. Češule je 3–10 mm dlouhá, trubkovitá, vně jemně chlupatá, kališní cípy jsou trojúhelníkovité, korunní lístky chybějí; tyčinek je 10–25, prašníky jsou lysé, pestík je dlouze vyčnělý, čnělka s jemnými chloupky. Plodem je úzká chlupatá nažka, 4–10 mm dlouhá s 2,5–7 cm dlouhou přetrvávající čnělkou.
Využití: V tradiční medicíně původních severoamerických indiánských kmenů měl druh řadu použití při léčbě nachlazení, tuberkulózy, zažívacích potíží, pohlavních chorob, vně k zastavení krvácení, ošetření ran, vředů a popálenin. Z kůry se získávalo červené barvivo. Dřevo je velmi tvrdé, husté a křehké, někdy se používá při výrobě drobných předmětů. Je vynikajícím palivem, hoří dlouho a vydává intenzivní teplo.
Poznámka: V areálu se rozlišuje několik variet, může se i křížit s druhem Cercocarpus montanus.
Fotografováno dne 3. 9. 2014 (USA, Utah, Bryce Canyon).