Syn.: Agriphyllum grandiflorum Desf., Apuleia fruticosa Gaertn., Atractylis oppositifolia L., Berkheya grandiflora (Thunb.) Willd., Berkheya ilicifolia (Vahl) Druce, Carthamus africanus Lam., Crocodilodes barbatum (L. f.) Kuntze, Gorteria barbata L. f., Gorteria carthamoides Lam., Gorteria fruticosa L., Rohria grandiflora Thunb., Rohria ilicifolia Vahl
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Berkheya barbata
Rozšíření: Areál se nachází v květenné říši Capensis, v jihoafrické provincii Western Cape. Prostírá se od skupiny Giftberg po městečko Bredasdorp a Kapský poloostrov.
Ekologie: Stanovištěm jsou skalnaté svahy na pískovcích, v prostředí s mírnými vlhkými zimami a horkými suchými léty. Lokality leží v rozpětí nadmořských výšek 150–600 m.
Berkheya barbata
Popis: Statná trsnatá vytrvalá bylina, na bázi částečně dřevnatějící, vysoká 25–60 cm; pavučinatě chlupaté lodyhy vyrůstají z dřevnaté kořenové hlavy. Listy jsou vstřícné, kožovité, eliptické, na líci tmavozelené, lysé, na rubu světlejší, bíle pavučinaté, na okraji podvinuté, ostnitě zubaté. Úbory jsou jednotlivé na koncích větví; zákrov je zvonkovitý, víceřadý, zákrovní listeny jsou ostnitě zubaté a na konci s ostrou špičkou; jazykovité květy sterilní, žluté, květy terče jsou oboupohlavné, trubkovité, žluté, s 5 prodlouženými cípy. Nažky jsou obvejcovité; chmýr je štětinovitý.
Poznámka: Do rodu Berkheya se řadí asi 75 afrických druhů, z nich asi 12 provází různé typy kapské formace fynbos; většinou mají žluté úbory, výjimkou je Berkheya purpurea, která kvete světle fialově. Rod nese jméno podle holandského přírodovědce, malíře a básníka Johanna le Francq van Berkheye (1729–1812).
Berkheya barbata
Berkheya barbata
Berkheya barbata
Berkheya barbata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh, Tulbagh Waterfall).