Syn.: Cleretum bellidiforme (Burm. f.) G. D. Rowley, Dorotheanthus acuminatus L. Bolus, Dorotheanthus bidouwensis L. Bolus, Dorotheanthus flos-solis (A. Berger) L. Bolus, Dorotheanthus hallii L. Bolus, Dorotheanthus littlewoodii L. Bolus, Dorotheanthus luteus N. E. Br., Dorotheanthus martinii L. Bolus, Dorotheanthus muiri L. Bolus, Dorotheanthus oculatus N. E. Br., Dorotheanthus stayneri L. Bolus, Drosanthemum martinii L. Bolus ex Jacobsen, Mesembryanthemum bellidiforme Burm. f., Mesembryanthemum criniflorum L. f., Mesembryanthemum flos-solis A. Berger
Čeleď: Aizoaceae Rudolphi – kosmatcovité
Dorotheanthus bellidiformis
Rozšíření: Roste na samém jihozápadě Afriky, v jihoafrických provinciích Northern a Western Cape, na jihovýchod nejdále po záliv Still Bay.
Ekologie: Stanovištěm jsou řídké trávníky na plošinách s písčitými půdami, v území s převažujícími zimními srážkami. Lokality leží od hladiny moře do nadmořské výšky 450 m. Plody se otevírají za vlhka.
Dorotheanthus bellidiformis
Popis: Jednoletá sukulentní bylina, tvoří nevelké trsíky a dorůstá výšky 10(–25) cm. Listy jsou růžicovitě uspořádané, jazykovité až kopisťovité, na povrchu se zřetelnými nafouklými buňkami, které tvoří plastickou strukturu. Květy mají 2–3 cm v průměru; kališních lístků je 5; korunní lístky jsou početné, delší než kalich, červené, lolosové, žluté nebo bílé; tyčinky jsou početné; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, semeník je knoflíkovitý, srůstá z 5 plodolistů, s bazální placentou. Plod je pouzdrosečná tobolka.
Poznámka: Taxonomie čeledi Aizoaceae prochází v současné době dosti intenzivními změnami a její rodové pojetí není ustálené. Změny se nevyhnuly ani této rostlině – současní badatelé ji většinou zahrnují buď do rodu Cleretum, nebo Dorotheanthus; podle některých názorů rodové jméno Dorotheanthus není oprávněné.
Dorotheanthus bellidiformis
Dorotheanthus bellidiformis
Fotografováno dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Darling, Darling Renosterveld Reserve).