EPIPHYLLUM PHYLLANTHUS (L.) Haw.

Syn.: Cactus phyllanthus L., Cereus phyllanthus (L.) DC., Opuntia phyllanthus (L.) Mill., Phyllocactus phyllanthus (L.) Link, Phyllocactus speciosus Kostel.
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité

Epiphyllum phyllanthus

Rozšíření: Neotropický druh s areálem sahajícím od jižní Floridy a středního Mexika až po severovýchodní Argentinu. Na tomto rozsáhlém území je rozlišováno několik infraspecifických taxonů, přičemž některé z nich jsou částí literatury klasifikovány dokonce jako samostatné druhy – týká se to především středoamerického druhu Epiphyllum hookeri (Epiphyllum phyllanthus var. hookeri). Jednotlivé taxony vztahující se k druhu Epiphyllum phyllanthus jsou od sebe rozlišovány hlavně podle velikosti květů.

Ekologie: Roste epifyticky ve stálezelených i poloopadavých lesích, objevuje se i v pobřežní vegetaci a v porostech mangrove, stoupá do nadmořské výšky okolo 1300 m, E. phyllanthus var. hookeri údajně až do výšky 2300 m. Kvete v průběhu celého roku.

Epiphyllum phyllanthus

Popis: Sukulentní polokeř až liána dosahující délky okolo 200 cm, na bázi dřevnatá, výše jsou stonky tvořeny zploštělými fylokladii (10–)20–60 cm dlouhými a 3–9 cm širokými, tuhými, podlouhle eliptickými, po okraji pilovitými, na vrcholu tupými až zaokrouhlenými; areoly jsou rozmístěné po okraji fylokladií, jsou od sebe vzdálené 3–5(–7) cm, chlupy nebo ostny jim většinou chybí. Květy vykvétají v noci, jsou bílé, úzká trubka je 18–26 cm dlouhá, okvětní lístky jsou rozestálé, úzce kopinaté, zašpičatělé, 3–10 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké; tyčinky jsou 1,2–6 cm dlouhé, jejich nitky jsou bílé nebo bělavé, prašníky jsou nažloutlé nebo žlutooranžové, čnělka je 9–24 cm dlouhá, žlutooranžová nebo načervenalá, s 8–15 laloky. Plodem je bobule, 7–8 cm dlouhá a asi 2 cm široká, v době zralosti červená.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) rozeznává společně s tímto taxonem ještě také výše zmiňovaný středoamerický druh Epiphyllum hookeri, oba kaktusy řadí z hlediska ohrožení jen k druhům méně dotčeným (LC), jsou však chráněny mezinárodní obchodní úmluvou CITES.

Využití: Fylokladia této rostliny používá středo- a jihoamerická tradiční medicína. V evropských sklenících se objevuje poměrně často, atraktivní jsou především poměrně velké květy.

Poznámka: K rodu Epiphyllum je v současnosti řazeno zhruba 10 druhů (POWO 2023, včetně Epiphyllum hookeri), všechny pocházejí z tropů Ameriky.

Epiphyllum phyllanthus
Epiphyllum phyllanthus
Epiphyllum phyllanthus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Tobago, okolí Pirate’s Bay).