Nasturtium microphyllum × Nasturtium officinale
Syn.: Rorippa ×sterilis Airy Shaw
Česká jména: potočnice zkřížená (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Rozšíření: Roste v oblastech průniku areálů obou rodičovských druhů, tedy v severozápadní a střední Evropě, Íránu, ale druhotně také v Severní Americe (kanadské provincie Alberta a Ontario, americký stát Idaho, Nová Anglie a oblast Velkých jezer). Samostatně byla zaznamenána v evropské části Ruska, v Indii a Pákistánu. U nás většinou bez přímého kontaktu s rodiči na několika místech v severní polovině území (Lysá nad Labem, Dubá, širší okolí Bělé pod Bezdězem, Mimoň), v Hornomoravském úvalu u Štětovic a u rybníka Nesyt na Břeclavsku. Recentně pravděpodobně již pouze u Velkého Rečkova. Dříve možná částečně zplanělá z kultury.
Ekologie: U nás existující populace roste přímo v korytě potoka a na jeho březích v zástinu stromů v mokřadní olšině. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá rostlina vzhledu intermediárního mezi rodiči. Lodyha poléhavá, na konci vystoupavá, větvená, vysoká 30–100 cm. Listy střídavé, lichozpeřené. Květenstvím je hrozen stopkatých květů. Korunní lístky bílé, 4,0–5,5 mm dlouhé, šešule deformované, zaschlé nebo zcela zakrněné nebo nanejvýš s 1–2 vyvinutými semeny.
Záměny: Od rodičovských druhů se liší deformovanými, zaschlými nebo úplně zakrnělými šešulemi.
Využití: Zvláště v Anglii je i tento kříženec pěstován jako salátová rostlina.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je v českém červeném seznamu klasifikován jako druh vzácnější, nedostatečně prostudovaný (C4b).
Fotografováno dne 4. 7. 2014 (u Velkého Rečkova).