PHLEUM PRATENSE L. – bojínek luční / timotejka lúčna

Syn.: Achnodonton bulbosum (Gouan) J. Woods, Phleum brachystachyum (Salis) Gamisans, A. T. Romero et C. Morales, Phleum bulbosum Gouan, Phleum deckeri Roem. ex Trin., Phleum fallax Janka, Phleum maximum Pryor, nom. inval., Phleum microstachyum Ruiz ex Nyman, Phleum microstachyum Ruiz, Phleum nodosum L., Phleum parnassicum Boiss. et Heldr. ex Nyman, Phleum praecox Jord., Phleum roshevitzii Pavlov, Phleum stoloniferum Host, Phleum trabutii (Litard. et Maire) Rivas Mart., A. Asensi, Molero Mesa et F. Valle, Phleum tuberosum Panz. ex Trin., nom. inval., Phleum villosum Opiz, Phleum vulgare (Čelak.) Chase et Niles, nom. inval., Phleum vulgare (Čelak.) Asch. et Graebn., Plantinia pratensis (L.) Bubani, Stelephuros pratensis (L.) Lunell
Česká jména: bojinek luční (Presl 1819), bojínek luční (Domin et Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: timotejka lúčna (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Phleum pratense

Rozšíření: Původní je zřejmě jen v Evropě, severozápadní Africe a západní Sibiři (až po Bajkal), dnes je rozšířen v mnoha dalších oblastech světa, např. v Makaronésii, ve Střední Asii, východní Číně, Koreji a Japonsku, na Mauriciu, v jihozápadní a jihovýchodní Austrálii, Tasmánii, na Novém Zélandu, Havajských ostrovech, v Jižní Americe v Peru, Uruguayi, na jihu Brazílie, v pampské i patagonské Argentině a v jižním a středním Chile, v Karibiku a v celé Severní Americe včetně Grónska. U nás roste hojně v celém území od nížin do hor.

Ekologie: Mírně vlhké louky, pastviny, trávníky, meze. Kvete od června do srpna.

Popis: Vytrvalá, 30–120 cm vysoká, hustě trsnatá rostlina s vnitropochevními výběžky. Stébla jsou přímá, na bázi nanejvýš málo zduřelá, podzemní výběžky chybějí. Pochva horního listu je nanejvýš slabě nafouklá, jazýček je tupý, čepele ploché. Lichoklas je válcovitý, 6–20 cm dlouhý, 0,6–1,0 mm široký, klásky jsou bez osin 3,0–3,5 mm dlouhé, plevy podlouhlé, krátce osinaté, dvakrát delší než pluchy.

Záměny: Z našich druhů rodu se bojínek tuhý (Phleum phleoides) liší při ohnutí laločnatým lichoklasem, bojínek alpský (Phleum alpinum) kratším, špinavě fialovým lichoklasem a nafouklými pochvami horních listů a řídce trsnatý bojínek hlíznatý (Phleum bertolonii) přítomností vněpochevních výběžků.

Phleum pratensePhleum pratense
Phleum pratensePhleum pratense
Phleum pratense

Fotografováno ve dnech 30. 6. (Česko, Čechy, Krkonoše) a 25. 7. 2012 (Praha).