PROTEA CAFFRA Meisn. – protea

Česká jména: stříbřenec (Presl 1846), stříbrnec (Presl 1848), protea (Mareček 1999)
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Protea caffra

Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, vyskytuje se v pásu od Keni až po východní provincie Jihoafrické republiky. V tomto poměrně rozlehlém areálu se rozlišuje asi šest poddruhů.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci na skalnatých a kamenitých svazích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Kvete v době jihoafrického jara.

Protea caffra

Popis: Keř nebo až menší strom dorůstající výšky 2–8 m, s borkou šedou až černou, drsnou, vrásčitou a letorosty narůžovělými, později nahnědlými, lysými. Listy jsou nahloučené na konci větví, střídavé, přisedlé, kopinaté až podlouhle kopinaté, 7–17 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu tupé, zelené až šedozelené, lysé, s nažloutlou střední žilkou a vedlejší žilnatinou nezřetelnou. Strbouly vyrůstají jednotlivě na stopkách jen asi 1,5 cm dlouhých, jsou 5–8 cm široké; zákrovní listeny jsou seřazeny zhruba v 5 řadách, na vnitřní straně jsou bělavé až červené, vně hedvábitě chlupaté, záhy však olysalé; okvětí je bělavé až růžové, lysé, jen na vrcholu chlupaté; všechny tyčinky jsou fertilní, čnělka je asi 4 cm dlouhá, bílá, lysá. Plod je asi 12 mm dlouhý, hnědě chlupatý.

Poznámka: V oblasti jihoafrické rezervace Blyde River Canyon se vyskytuje ještě velmi podobný a úzce endemický druh Protea laetans. Jeho úbory jsou o něco větší, odění jeho zákrovních listenů je vytrvávající, okvětí je výrazně hnědě chlupaté a hlavní doba květu připadá na jihoafrický podzim (květy se však objevují až do září).

Protea caffra
Protea caffra
Protea caffra
Protea caffra
Protea caffra

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).