Syn.: Protea mellifera Thunb.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Protea repens
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice po celé provincii Western Cape a zasahuje na východ až po městečko Grahamstown v provincii Eastern Cape.
Ekologie: Provází formaci fynbos na rozmanitých stanovištích, ale zejména na svazích budovaných tvrdými, silně kyselými pískovci, které postrádají dostatek živin, v oblastech s převažujícími zimními srážkami, snáší pokles teploty až k -4 °C. Vystupuje až do nadmořské výšky 1400 m. Květy jsou opylovány ptáky. Požár rostliny ničí, ale je důležitý pro vysemeňování a klíčení.
Protea repens
Popis: Přímý stálezelený keř dorůstající výšky 0,7–2.5(–4,5) m; kmínek může dosahovat průměru až 30 cm; větve jsou lysé. Listy jsou střídavé, obkopinaté, 5–15 cm dlouhé a 0,5–1,8 cm široké, kožovité, lysé, tmavozelené, na bázi plynule klínovitě zúžené, celokrajné, na vrcholu tupé až zaokrouhlené. Květenství vyrůstají na koncích větví, před rozkvětem jsou podlouhlá až kuželovitá, 10–16 cm dlouhá a 7–9 cm široká; vnější zákrovní listeny jsou vejčité, lysé a lepkavé, špičaté, vnitřní zákrovní listeny jsou kopinaté, 8–11 cm dlouhé a 0,6–2 cm široké, smetanově bílé, zelenavé nebo až červené; okvětí je bílé, 3 cípy jsou chlupaté, jeden je lysý; čnělka je 7–9 cm dlouhá, nosič pylu na jejím vrcholu je čárkovitý. Semena jsou drobné chlupaté nažky.
Využití: Květy obsahují velmi mnoho nektaru, jde o jeden z hlavních zdrojů potravy pro cukernatku kapskou (Promerops cafer). Až do současnosti patří k nejčastěji využívaným druhům proteí, s jejími květy se ve velkém obchoduje: řežou se především planě rostoucí keře.
Ohrožení a ochrana: Nejrozšířenější a nejhojnější druh rodu Protea v květenné oblasti Capensis, v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) v kategorii druhů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Protea repens
Protea repensProtea repens
Protea repensProtea repens
Protea repens
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20. a 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Swartberg Mts., Prince Albert Pass; Kapské Město, severní svah Stolové hory).