Syn.: Ormocarpum dhofarense Hillc. et J. B. Gillett
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Nevelký areál se rozkládá na jihu Arabského poloostrova v Jemenu (Mahra) a v jižním Ománu (Dhofar).
Ekologie: Je součástí křovinaté až lesnaté savany, která je v období monzunu ovlivňovaná mlhami. Provází vegetaci s dominantním Anogeissus dhofarica. Lokality leží v nadmořské výšce 500–850 m.
Popis: Keř až 4 m vysoký; letorosty jsou přitiskle chlupaté, starší větve jsou olysalé a mají načervenalou borku s výraznými lenticelami. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, až 9 cm dlouhé, tvořené 9–21 střídavě postavenými lístky; lístky jsou podlouhlé, až 1,8 cm dlouhé a 8 mm široké, na líci téměř lysé, na rubu přitiskle chlupaté; palisty jsou šídlovité, 4–8 mm dlouhé. Květenství je chudý úžlabní hrozen až 5 cm dlouhý, s 3–10 květy; kalich je zvonkovitý, trubka je asi 3 mm dlouhá, cípy zrovna tak, nejdelší je dolní cíp; koruna je asi 1,5 cm dlouhá, žlutá, pavéza je 9–13 mm široká, na bázi široce klínovitá, na vrcholu vykrojená, člunek posléze někdy červená; tyčinek je 10, obvykle devět srůstá. Plody jsou zaškrcované struky s 4–5 semeny, jednosemenné dílky jsou 1–1,8 cm dlouhé a 9–10,5 mm široké.
Poznámka: Údaje z centrální části severního Jemenu jsou založeny na extrémní proměnlivosti nejblíže příbuzného, tamního endemického druhu Zygocarpum yemenense. Ten se liší chudším květenstvím, drobnějšími plody a na plodech přítomností chlupů, vyrůstajících z tečkovitých žlázek.
Fotografováno dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Hilal).