Syn.: Diopogon hirtus (L.) H. P. Fuchs ex H. Huber, Jovibarba hirta (L.) Opiz, Sempervivum globiferum subsp. hirtum (L.) ˈt Hart et Bleij, Sempervivum hirtum L.
Česká jména: netřesk výběžkatý srstnatý, netřeskovec výběžkatý srstnatý (Kubát 2002)
Slovenská jména: skalničník guľkovitý srstnatý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Jeden z poddruhů netřesku výběžkatého (Jovibarba globifera), vyskytuje se ve střední a jihovýchodní Evropě, ve Východní Alpách, Karpatech, i v horách Balkánského poloostrova, u nás patrně jen na jižní Moravě v Pavlovských vrších. Variabilita druhu je poměrně značná, v Čechách a ve zbytku Moravy najdeme nominátní poddruh, který má kališní lístky na ploše nebrvité, víceméně lysé.
Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách a na skalnatých svazích, zpravidla na vápenci, v pásmu pahorkatin, stoupá však i do hor. Kvete od července do srpna.
Popis: Sukulentní monokarpická bylina, sterilní rostliny vytvářejí kompaktní, kulovité růžice, až 3,5 cm v průměru, listy jsou dužnaté, po stranách brvité, na ploše lysé. Květonosné lodyhy jsou 15–30 cm vysoké; okolík je složený z vijanů, květy jsou 6četné, svrchní strana kališních lístků je brvitá, korunní lístky jsou na okraji třásnité, žlutobílé. V paždí vnějších listů vyrůstají krátké výběžky, na jejichž koncích se objevují dceřiné růžice. Plody jsou měchýřky.
Ohrožení a ochrana: Poddruh J. globifera subsp. hirta je považován českým Červeným seznamem (2012) za silně ohrožený (C2r).
Fotografováno ve dnech 11. 7. 2004 (Česko, Morava, Mikulov) a 15. 8. 2009 (Rakousko, Východní Alpy, Raxalpe).