Syn.: Helia elisabethae (M. R. Schomb.) Kuntze, Leiothamnus elisabethae M. R. Schomb., Lisianthius calygonus Ruiz et Pav., Lisianthius daturoides Griseb., Lisianthius elisabethae (M. R. Schomb.) Griseb., Lisianthius mathewsii Griseb., Myrmecia calygona (Ruiz et Pav.) Steud., Symbolanthus calygonus (Ruiz et Pav.) Griseb. ex Gilg, Symbolanthus daturoides (Griseb.) Gilg, Symbolanthus mathewsii (Griseb.) Gilg, Symbolanthus microphyllus Gilg, Symbolanthus obscurerosaceus Gilg, Symbolanthus pavonii G. Don, Tachia calygona (Ruiz et Pav.) Griseb.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Pod tímto jménem jsou tradičně představovány rostliny z pomezí Venezuely, Brazílie a Guyany, z širší oblasti Guyanské vysočiny. Některé současné botanické mezinárodní databáze jej však spojují s druhem Symbolanthus calygonus (jak lze najít ve výše uvedené synonymice), který se zřejmě vyskytuje i ve Střední Americe (Kostarika, Panama) a na severozápadě Jižní Ameriky (Ekvádor, Peru).
Ekologie: Roste v tropických mlžných lesích, v nadmořských výškách od 600 až do 2500 m.
Popis: Keř, 100–300 cm vysoký, bohatě větvený. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické, (3,5–)9–18(–24,5) cm dlouhé a (1,6–)5–9 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé. Květenství je 1(–4)květé; listeny jsou kopinaté, 5–17 mm dlouhé; květní stopka je 20–39 mm dlouhá, kalich je (23–)30–45 mm dlouhý, zelený; koruna je trubkovitá, 60–92 mm dlouhá, růžová až načervenalá, uvnitř s bílou a fialovou kresbou. Plodem je elipsoidní tobolka, 25–42 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Symbolanthus zahrnuje na 30 druhů, které se vyskytují především v horských oblastech Střední a severu Jižní Ameriky, od Kostariky po Bolívii.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 1. 2016 (Venezuela, úpatí Roraimy).