Syn.: Calycophyllum coccineum (Vahl) DC., Macrocnemum coccineum Vahl, Mussaenda coccinea (Vahl) Poir., Warszewiczia macrophylla Wedd., Warszewiczia maynensis Wedd., Warszewiczia poeppigiana Klotzsch, Warszewiczia pulcherrima Klotzsch, Warszewiczia schomburgkiana Klotzsch, Warszewiczia splendens Wedd.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Rozšíření: Druh amazonské části Jižní Ameriky, na severu areál zasahuje rovněž do Střední Ameriky (od Nikaraguy po Panamu, také Malé Antily), na jihu až do střední Brazílie a severní Bolívie.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, obvykle v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 500 m, v předhůří And stoupá až do výšky okolo 2000 m.
Popis: Keř nebo menší strom, 9–12 m vysoký. Listy jsou krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, 15–45(–60) cm dlouhé a 10–20(–23) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci lysé, na rubu na žilkách chlupaté. Květenství je terminální, až 60 cm dlouhé, latnaté, složené z jednotlivých svazečků posazených na stopkách až 2,5 cm dlouhých; kalich je trubkovitý, jemně chlupatý až olysalý, alespoň jeden kalich ve svazečku vytváří velmi nápadný listenu podobný útvar – kalykofyl, který je eliptický, až 12 cm dlouhý a 4 cm široký, jasně červeně zbarvený; koruna je žlutá nebo oranžová, 6–8 mm dlouhá, lysá, s 5 vejčitými cípy; tyčinek je 5, čnělka je až 5,5 mm dlouhá, blizna je 2ramenná. Plodem je tobolka.
Poznámka: Rod Warszewiczia zahrnuje asi devět druhů, všechny se vyskytují v tropické oblasti Ameriky. Nápadně prodloužené a barevné kalykofyly najdeme v čeledi mořenovitých u více rodů, vzpomeňme třeba na africké a asijské druhy z rodů Mussaenda, Phyllopentas a Pseudomussaenda, anebo na americký rod Calycophyllum.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 1. 2016 (Brazílie, Amazonie, Rio Juma).