STROPHANTHUS BOIVINII Baill. – krutikvět

Syn.: Roupellina boivinii (Baill.) Pichon, Strophanthus arboreus Boivin ex Franch., nom. inval., Strophanthus aurantiacus Blondel, nom. inval., Strophanthus grevei Baill.
Česká jména: strofantus, krutikvět (Mareček 2001)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Strophanthus boivinii
Rozšíření: Endemit západního Madagaskaru, areál se táhne od města Antsiranana na severu až po Tôlanaro na jihu ostrova, byl zaznamenán v provinciích Antsiranana, Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Roste v opadavých suchých lesích a křovinách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600 m.
Strophanthus boivinii
Popis: Opadavý keř nebo menší strom, (3–)12–20(–30) m vysoký, s kmenem dosahujícím průměru až 40 cm. Listy jsou nahloučené na konci větví, jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté až eliptické, 4–13 cm dlouhé a 1–5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, mírně zvlněné, na vrcholu špičaté, lysé, s 15 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální, vrcholičnaté, květy jsou stopkaté; kalich je 5četný, kališní cípy jsou kopinaté, zahnuté; koruna je zvonkovitá, oranžově červená, na bázi zúžená, výše rozšířená, s cípy podlouhlými, 17–23 mm dlouhými a 3–4 mm širokými, spirálovitě zkroucenými; pakorunka je nažloutlá. Plody jsou 2 od sebe rozpřažené lysé měchýřky, které jsou až 11 cm dlouhé.
Využití: Dřevina je podobně jako i ostatní druhy rodu výrazně jedovatá, na Madagaskaru se používá v tradiční medicíně – obsahuje kardioaktivní glykosidy.
Strophanthus boivinii
Strophanthus boivinii
Strophanthus boivinii

Fotografovali Petr Krása, v září 2007, a Jindřiška Vančurová, dne 4. 10. 2016 (Madagaskar, Tsingy de Bemaraha).