Syn.: Gratiola angustifolia Gilib., Gratiola linifolia var. angustifolia (Lange) Franco, Gratiola meonantha Samp.
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Od Pyrenejského poloostrova přes Francii, střední Evropu, Balkánský poloostrov a Povolží až do západní Sibiře a Střední Asie, objevuje se i v Malé Asii a Zakavkazí.
V Česku se vyskytuje roztroušeně především v teplých oblastech – jižní Morava, Polabí, Poohří, jinde vzácný.
Ekologie: Roste na vlhkých březích vodních toků, na vlhkých loukách, mokřadech, v pásmu od nížin do pahorkatin. Kvete od června do začátku srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s válcovitým podzemním oddenkem, 20–40(–55) cm vysoká. Lodyha je vystoupavá, oblá, slabě rýhovaná, olistěná. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté, 1,5–4,5 cm dlouhé a až 1,7 cm široké, po okraji jemně pilovité, lysé, se 3(–5) žilkami. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listenů, jsou stopkaté; kalich je až 0,8 cm dlouhý, s 5 kopinatými cípy, koruna je trubkovitá, 2pyská, až 2 cm dlouhá, bělavá, na trubce žlutá. Plodem je kulovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Konitrud lékařský patří k silně ohroženým druhům naší květeny (C2t), ve stejné kategorii je chráněn i podle zákona (§2), na Slovensku patří k druhů málo dotčeným, i zde je chráněn zákonem (LC/§). Zákon jej chrání také v Německu.
Využití: Konitrud je prudce jedovatý, v minulosti se však používal i v lidové medicíně.
Poznámka: K rodu Gratiola je v současnosti řazeno 28 druhů (POWO 2021), které se vyskytují na severní polokouli, ale také na jihu Jižní Ameriky a v Austrálii.
Fotografováno dne 16. 6. 2005 (Česko, Morava, Brno, z kultury).