Syn.: Agallostachys fastuosa (Lindl.) Beer, Agallostachys pinguin (L.) Beer, Ananas pinguin (L.) Gaertn., Ananas pinguin Trew, Bromelia fastuosa Lindl., Bromelia ignea Beer, Bromelia peguin L., Bromelia sepiaria Schult. et Schult. f., nom. inval., Karatas pinguin (L.) Mill.
Česká jména: karatas plotní (Presl 1846)
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Rozšíření: Roste ve Střední Americe od Mexika po Panamu, dále na Velkých Antilách, v Jižní Americe se vyskytuje v Kolumbii, severní Venezuele, na pobřeží Pacifiku zasahuje i do Ekvádoru.
Ekologie: Terestrická rostlina, roste v opadavých a poloopadavých lesích a xerofilních křovinách, vystupuje do nadmořské výšky 500(–800) m.
Popis: Vytrvalá bylina, kvetoucí rostliny dorůstají výšky až 60 cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou čárkovité, 1–2 m dlouhé a 2,8–4 cm široké, žlábkovité, tuhé, na líci lysé nebo olysalé, na rubu s drobnými bílými šupinkami, na okraji s trny. Lodyha vyrůstá ze středu listové růžice, je bíle pomoučená, nese lupenité listeny s nafouklými pochvami; květenství je 30–40 cm dlouhé, latovité, někdy opakovaně větvené, větve vyrůstají z paždí listenů, jsou 4–14 cm dlouhé a nesou 5–9(–12) květů; listeny pod květy jsou 1,4–2(–3) cm dlouhé, čárkovité až šídlovité, hustě pokryté bílými šupinami; květní stopky jsou 5–12 mm dlouhé; kališní lístky jsou 3, 1,5–2(–3) cm dlouhé, bíle šupinaté; korunní lístky jsou 3, špičkou ven vyhnuté, růžové, na bázi a na okraji bíle lemované, na vrcholu hustě chlupaté; tyčinek je 6; semeník je spodní. Plodem je vejcovitá bobule 2,5–3 cm dlouhá.
Využití: Na Jamajce se využívá trnitosti rostlin, které se vysazují do živých plotů na okrajích pastvin. Podle J. S. Presla se z listů pletly provazy a tkaniny.
Poznámka: Do rodu náleží necelých 50 druhů, rozšířených od Mexika až po Argentinu, také se vyskytují na ostrovech v Karibiku.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 8. 4. 2017 (Kostarika, NP Rincón de la Vieja).