Syn.: Languas babeldaobensis Kaneh., Languas carolinensis (Koidz.) Kaneh.
Česká jména: galgan (Presl 1846), galgán (Mareček 1994)
Čeleď: Zingiberaceae Lindl. – zázvorovité
Rozšíření: Endemit Mikronésie, vyskytuje se na Palau, a to zřejmě jen na ostrově Babeldaob, dále na ostrově Yap, Chuuk a Pohnpei.
Ekologie: Roste na okrajích lesních porostů nebo v podrostu tropického lesa, dává zřejmě přednost čedičovým podkladům.
Popis: Velmi mohutná bylina, lodyha může dosáhnout výšky 4–9 m; oddenek je plazivý. Listy jsou na lodyze dvouřadé, střídavé; řapík je 1–5 cm dlouhý; čepel je čárkovitě kopinatá, 60–120 cm dlouhá a 10–20 cm široká, na okrajích krátce pýřitá, na bázi klínovitá, celokrajná, špičatá. Květenství je nicí, latovité, 35–50 cm dlouhé, postranní větve tvoří vijany, jejich vřeteno je pýřité; primární listeny jsou 1–2 cm dlouhé, hnědé; květy jsou 3četné; kalich je trubkovitý, asi 1 cm dlouhý, červený, s 3 trojlaločnými cípy; koruna má bělavou trubku o něco delší než kalich a červené cípy 6–8 mm dlouhé; pysk, vzniklý srůstem 2 staminodií je obvejčitý, celistvý, kratší než koruna, fertilní tyčinka je jediná; blizna je nitkovitá. Plodem je elipsoidní tobolka asi 1,5 cm dlouhá, červená.
Poznámka: Rod Alpinia je jedním z ústředních rodů zázvorovitých, řadí se do něj více než 200 druhů. Jeho ohraničení vůči příbuzným rodům je spíše nejasné a nelze vyloučit různé přesuny. Alpinia carolinensis patří v rámci rodu do nepočetné monofyletické skupiny, do níž náleží ještě Alpinia boa z Fidži a asi pět endemických druhů z indonéského ostrova Celebes.
Fotografováno dne 23. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngaremlengui).