Syn.: Ornithopus scorpioides M. Bieb.
Česká jména: ptačí noha smáčknutá (Kubát 2002)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Rozšíření: Roste především ve Středozemí od Portugalska až po Turecko včetně většiny ostrovů, v severní Africe od Maroka po Tunisko, v Zakavkazí a na Blízkém východě, zasahuje až do Íránu. Rovněž se vyskytuje v Makaronésii (Azory, Madeira a Kanárské ostrovy). Novodobé zplanění bylo zaznamenáno v Německu, Dánsku, Polsku a ve Skandinávii, mimo Evropu také v Austrálii, na Novém Zélandě a v Kanadě.
Ekologie: Stanovištěm jsou úhory, okraje cest, travnaté plošky v mediteránním křoví, upřednostňuje kyselé substráty. Vystupuje do nadmořské výšky 1600 m.
Popis: Drobná jednoletá poléhavá bylina; lodyhy jsou 3–30 cm dlouhé, pýřité. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 5–10 cm dlouhé, s (5–)8–18 jařmy; lístky jsou eliptické, 4–6 mm dlouhé a 2–3 mm široké, celokrajné, špičaté; palisty jsou drobné, čárkovité. Květenství je 2–6květý úžlabní okolík; květní stopky jsou kratičké; kalich je trubkovitý, asi 4 mm dlouhý, cípy jsou nitkovité, delší než trubka; koruna je 5–8 mm dlouhá, sytě žlutá, za sucha nahnědle oranžová. Lusky jsou srpovité, 2,5–3,5 cm dlouhé a 0,2–0,3 mm široké, poněkud zaškrcené na 8–11 jednosemenných článků, na vrcholu je zobánek 0,8–1,2 cm dlouhý.
Využití: V minulosti se druh pěstoval jako pícnina na živinami chudých písčitých půdách.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 30. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Teno).