Syn.: Armeria paniculata (L.) Kuntze
Česká jména: plamenka latnatá (Presl 1846, Kubát 2002)
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se ve východní části kontinentu, kde je původní v oblasti od Velkých jezer až po Appalačské hory. Byl však zavlečen i do okolních oblastí, takže v současnosti se jeho areál táhne od jihovýchodní Kanady až po americkou Oklahomu a Louisianu. Bývá vysazován jako okrasná trvalka i v Evropě či východní Asii, kde může rovněž zplaňovat.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci podél vodních toků, ve vlhkých lesích, objevuje se často i na sekundárních stanovištích, kam proniká z kultury, na vlhkých loukách a pastvinách, v okolí lidských sídel a kolem cest. Kvete od června do října.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 75–120(–200) cm dlouhou, jednoduchou, jen nahoře větvenou. Listy jsou alespoň v dolní části lodyhy vstřícné, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, úzce eliptické, kopinaté až vejčité, až 15 cm dlouhé a 5 cm široké, po okraji jemně štětinatě chlupaté, na vrcholu špičaté, chlupaté, štětinaté nebo olysalé. Květenství je terminální, latnaté, květy dosahují průměru 15–20 mm, jsou růžové, světle či tmavě nachové, někdy i bílé, ve středu občas i nachově pruhované; kalich je zvonkovitý, 5cípý, koruna je řepicovitá, její trubka je 17–25 mm dlouhá, jemně chlupatá, korunní cípy jsou 7–12 mm dlouhé, zaokrouhlené; tyčinek je 5, prašníky jsou bělavé, blizna je 3ramenná. Plodem je vejcovitá tobolka, 3,5–6 mm dlouhá.
Využití: Oblíbená zahradní trvalka, často je pěstována i v zahradách střední Evropy. V kultuře se objevuje v mnoha kultivarech, které se od sebe odlišují především výškou lodyhy a barvou květů. Stanoviště by mělo být slunné, ale zároveň alespoň mírně vlhké.
Poznámka: Rod Phlox v současnosti zahrnuje 85 akceptovaných druhů, všechny se vyskytují v Severní Americe, jeden přesahuje z Aljašky až na Sibiř (Phlox sibirica).
Fotografováno dne 22. 7. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).