Syn.: Crossopetalum distichum (Hook. f.) Kuntze, Myginda disticha Hook. f., Rhacoma disticha (Hook. f.) Loes.
Čeleď: Celastraceae R. Br. – jesencovité
Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se na středo- a jihochilsko-argentinském pomezí, v oblasti od středochilského reginu Maule a argentinské provincie Neuquén na severu až po Ohňovou zemi na jihu.
Ekologie: Roste ve vlhkých subantarktických pabukových lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1900 m.
Popis: Stálezelený keř dosahující výšky 40–60(–300) cm. Listy jsou na větvi uspořádány spirálovitě, jsou krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, (3–)7–17 mm dlouhé a 2–7 mm široké, kožovité, celokrajné, podvinuté, na vrcholu tupé nebo špičaté, hrotité, lysé nebo jen řídce chlupaté; palisty jsou kopinaté až vejčité, až 1 mm dlouhé, opadavé. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v chudokvětých svazečcích; listeny jsou 2, vejčité, až 1 mm dlouhé; květy jsou 4četné, dosahují 4–5 mm v průměru, kališní lístky jsou vejčité, celokrajné nebo dřípené, korunní lístky jsou vejčité až skoro okrouhlé, růžové až červené; tyčinky jsou až 1,2 mm dlouhé. Plodem je kulovitá tobolka, žlutá, se 2 lysými chlopněmi, 2 semena jsou elipsoidní, obklopená červeným arilem.
Poznámka: Rod Maytenus donedávna zahrnoval na 300 druhů, které se vyskytovaly v tropech a subtropech obou zemských polokoulí. V současnosti dochází na základě molekulárních analýz k přeřazování některých zástupců tohoto rodu k jiným rodům, africké druhy bývají například obvykle řazeny k rodu Gymnosporia. V současnosti tedy rod Maytenus čítá již jen na 180 akceptovaných druhů (POWO 2019).
Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 3. 2019 (Argentina, Ohňová země, oblast zálivu Lapataia).