MYRMECOPHILA CHRISTINAE Carnevali et Gómez-Juárez

Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Myrmecophila christinae

Rozšíření: Druh s areálem rozkládajícím se na Yucatanském poloostrově (v mexických státech Campeche, Yucatán a Quintana Roo), zasahuje i do severní části Belize. Kromě nominátního poddruhu bývá rozlišován ještě poddruh Myrmecophila christinae var. ibarrae, který má menší květy a květenství obvykle chudě větvené.

Ekologie: Roste epifyticky nebo subterestricky především v pobřežních oblastech, na stanovištích vlhkých, ale i na písčitých dunách a v porostech mangrove. Zřejmě je myrmekofilní.

Popis: Vytrvalá bylina v době květu až 200 cm vysoká, s pahlízami plazivými, válcovitými, uvnitř dutými, 13–29(–35) cm dlouhými a 2–3 cm širokými, složenými ze 3–5(–6) internodií. Listů je (1–)2–3(–5), jsou eliptické až vejčité, (7–)12–18 cm dlouhé a (4,5–)6–7,5 cm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství je terminální, obvykle hroznovité, jen zřídka větvené, vzpřímené, 100–150(–200) cm dlouhé, 10–25květé, lysé; květy jsou resupinované, dosahují 5–8 cm v průměru, vnější a vnitřní okvětní lístky jsou podlouhlé, po okraji zvlněné, vnější jsou 30–41 mm dlouhé, vnitřní 33–45 mm dlouhé, na bázi bledě žluté nebo bledě růžové, výše tmavnou až do tmavě nachově hnědé, pysk je 37–45 mm dlouhý, 3laločný, žlutý, někdy s jemnou nachovou čárkovitou kresbou, prostřední lalok je na bázi zaškrcený, rovněž žlutý, jen po okraji bělavý nebo narůžovělý, vnější strana pysku je bledě žlutá nebo narůžovělá. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Na tento druh orchideje se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: Rod Myrmecophila čítá 12 druhů (POWO 2019), vyskytují se ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky.

Myrmecophila christinae
Myrmecophila christinae
Myrmecophila christinae

Fotografováno dne 14. 7. 2019 (Česko, Praha, v kultuře).