Syn.: Cynanchum nivale Nyman, Cynanchum nivale (Boiss. et Heldr.) Beck, Cynanchum sulfureum (Velen.) Hayek, Vincetoxicum nivale Boiss. et Heldr., Vincetoxicum sulfureum Velen.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Rozšíření: Pochází z Balkánského poloostrova, kde roste v Albánii, Severní Makedonii, Řecku a Bulharsku, výskyt v dalších částech bývalé Jugoslávie a v evropské části Turecka je nejistý.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích a v horských roklinách, preferuje vápencové podloží. Vystupuje do nadmořské výšky 700–2000 m.
Popis: Vytrvalá bylina s přímou, 15–30(–45) cm vysokou lodyhou. Listy jsou vstřícné, střední řapíkaté, horní přisedlé, čepel je vejčitá, 3–7 cm dlouhá, na bázi srdčitá až uťatá, celokrajná, špičatá až zašpičatělá, téměř lysá nebo jen na žilkách a okrajích jemně chlupatá. Volné vrcholíky (vidlany) obvykle vyrůstají z paždí 2–3 nejvyšších listů na stopce 1–3 cm dlouhé; květy jsou 5četné, 7–10 mm v průměru; kališní cípy jsou úzce kopinaté, asi 2 mm dlouhé; koruna je žlutá, s cípy 2,8–3,8 mm dlouhými; pakorunka je do poloviny srostlá a její cípy jsou široce vejčité, tupé; tyčinek je 5; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou dvojice 3–6 cm dlouhých, lysých, vřetenovitých měchýřků.
Poznámka: V jižní Evropě se rozlišuje několik poddruhů tolity lékařské (Vincetoxicum hirundinaria), zejména lišících se oděním lodyhy a koruny, jakož i tvarem pakorunky; některé, jako je tento, se dále nápadně odlišují žlutou barvou koruny.
Fotografováno dne 20. 6. 2019 (Severní Makedonie, NP Galičica).