GLANDORA DIFFUSA (Lag.) D. C. Thomas

Syn.: Lithodora diffusa (Lag.) I. M. Johnst., Lithospermum diffusum Lag.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Glandora diffusa

Rozšíření: Endemit severního Španělska, roste jen v Kantabrijském pohoří a v horách kolem města León.

Ekologie: Stanovištěm jsou kaštanové nebo bukové lesy a horské kamenité pastviny, častěji na kyselých horninách, řidčeji i na vápencích. Vystupuje do nadmořských výšek 2100 m.

Glandora diffusa

Popis: Polokeřík vysoký 20–35(–40) cm; větvičky jsou poléhavé až vystoupavé, od báze větvené, v mládí štětinatě chlupaté, později červenohnědé. Listy jsou střídavé, přisedlé, úzce eliptické až čárkovité, až 3,5(–4) cm dlouhé a 0,6 cm široké, na líci štětinaté, na rubu jemně hedvábité, na okraji ploché nebo podvinuté, na vrcholu tupé nebo špičaté. Květenství jsou vijany až 4(–5) cm dlouhé; listeny jsou úzce kopinaté až čárkovité, delší než kalich; kalich je trubkovitý, 4–7 mm dlouhý, cípy jsou úzce trojúhelníkovité, špičaté; koruna je trubkovitě nálevkovitá, modrá, s trubkou 8–12(–14) mm dlouhou, cípy jsou polokruhovité, 2,5–4 mm dlouhé, lysé nebo jemně chlupaté; tyčinek je 5, přirostlých v horní části korunní trubky; gyneceum je buď krátkočnělečné, s čnělkami 5–7 mm dlouhými, nebo dlouhočnělečné, s čnělkami 12–14 mm dlouhými. Plodem jsou vejcovité tvrdky 2,5–3 mm dlouhé, bílé nebo šedavé.

Poznámka: Do rodu Glandora se nyní řadí osm druhů (POWO 2021), z nich sedm roste v západní části Středozemí a jediný v Řecku. Je blízce příbuzný rodu Lithodora.

Glandora diffusa
Glandora diffusa

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 25. a 29. 8. 2018 (Španělsko, Parque Nacional de Picos de Europa, Los Lagos a nad Fuente Dé).