Syn.: Bellevalia azurea (Fenzl) Boiss., Hyacinthella azurea (Fenzl) Chouard, Pseudomuscari azureum (Fenzl) Garbari et Greuter
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité
Rozšíření: Maloasijský druh, vyskytuje se v turecké Anatolii. Bývá vysazován jako okrasná rostlina rovněž v zahradách a parcích Evropy, může tu i zplaňovat, u nás se objevuje například v Českém krasu.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích, na subalpínských loukách a pastvinách, na březích horských vodních toků a ploch, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 2600 m. Kvete od března do května.
Popis: Drobný geofyt s podzemní cibulkou, která dosahuje v průměru 8–25 mm. Listy vyrůstají po 2–3, jsou vzpřímené či odstálé, úzce obkopinaté, 6–18 cm dlouhé a 0,3–1,5 cm široké, žlábkovité. Stvol je 4–20 cm dlouhý, květenství je vejcovité, husté, 1–3 cm dlouhé, 20–60květé; stopky fertilních květů jsou odstálé nebo svěšené, 2–4 mm dlouhé, fertilní květy jsou zvonkovité, 4–5 mm dlouhé, na vrcholu nestažené, světle modré s tmavě modrými proužky, cípy jsou až 3 mm dlouhé, lehce zahnuté, stejné barvy jako trubka; sterilní květy jsou o něco menší a někdy i světlejší. Plodem je tobolka, 5–7 mm dlouhá i široká.
Poznámka: Dříve byl tento druh řazen z rodu Pseudomuscari, jenž zahrnoval sedm druhů (POWO 2021). Ty pocházely z oblasti Kavkazu a severní části Blízkého východu.
Fotografováno dne 7. 4. 2019 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).