EURYOPS LATERIFLORUS (L. f.) Less.

Syn.: Euryops pearsonii E. Phillips, Euryops subsessilis Sch. Bip., Jacobaeastrum lateriflorum (L. f.) Kuntze, Jacobaeastrum subsessile Kuntze, Othonna lateriflora L. f.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Euryops lateriflorus

Rozšíření: Druh jihozápadní Afriky, vyskytuje se v jihoafrických provinciích Northern Cape, Western Cape, Eastern Cape, okrajově i Free State, zasahuje také do nejjižnější části Namibie.

Ekologie: Roste na pastvinách, na suchých kamenitých stanovištích, ve vegetačních formacích karoo a renosterveld, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 1900 m.

Popis: Keř s větvemi vystoupavými až přímými, 30–150(–250) cm dlouhými, jen chudě větvenými, v horní části olistěnými, lysými. Listy jsou přisedlé, střechovitě se překrývající, podlouhlé až vejčité, 10–30 mm dlouhé a 5–15 mm široké, tuhé, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Úbory vyrůstají jednotlivě z úžlabí horních listů na stopkách 10–50 mm dlouhých, dosahují v průměru zhruba 15 mm; zákrovních listenů je 7–8, jsou široce vejčité, jazykovitých květů je 6–8, liguly jsou podlouhlé až obvejčité, žluté, trubkovité květy terče jsou rovněž žluté. Plodem je chlupatá nažka.

Poznámka: K rodu Euryops jsou v současnosti započítávány 102 druhy (POWO 2021), které se vyskytují v jižní a tropické východní Africe, objevují se také na Arabském poloostrově a Sokotře.

Euryops lateriflorus
Euryops lateriflorus
Euryops lateriflorus

Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Little Mini Karoo, pod Swartberg Pass).