Syn.: Macropiper excelsum (G. Forst.) Miq., Methysticum excelsum (G. Forst.) A. Lyons
Čeleď: Piperaceae Giseke – pepřovníkovité
Rozšíření: Vyskytuje se na obou hlavních ostrovech Nového Zélandu, rovněž na Tříkrálových a Chathamských ostrovech, stejně tak na řadě dalších ostrovů v této oblasti Pacifiku. Někdy je uváděn dokonce i z Francouzské Polynésie. V areálu jsou rozlišovány čtyři poddruhy.
Ekologie: Roste v nížinných lesích a v lesních lemech, v křovinaté vegetaci.
Popis: Aromatický keř až menší strom dorůstající výšky až okolo 6 m. Listy jsou vstřícné, jejich řapíky jsou 1–4 cm dlouhé, čepele široce vejčité až skoro okrouhlé, 5–10 cm dlouhé a 6–12 cm široké, na bázi srdčité, celokrajné, na vrcholu tupé, kožovité, tmavě zelené až žlutozelené, s 5–7(–9) žilkami. Květenství vyrůstají jednotlivě nebo v párech, jsou je klasovitá, jednopohlavná, 2–8 cm dlouhá, jejich stopka je asi 1 cm dlouhá; květy jsou drobné, přisedlé. Plody jsou peckovice, které dosahují 2–3 mm v průměru, v době zralosti jsou žluté nebo oranžové.
Využití: Maorové používali tuto rostlinu ve své tradiční medicíně. Věnce z ní spletené se údajně nosívaly jako znamení smutku.
Poznámka: Tento rod má na novozélandském souostroví ještě jednoho zástupce – je jím druh Piper melchior, který se vyskytuje na Tříkrálových ostrovech.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 14. 12. 2011 (Nový Zéland, Severní ostrov, Coromandel Peninsula).