Syn.: Andromeda angustifolia (Aiton) Pursh, Andromeda calyculata L., Andromeda crispa Poir., Cassandra angustifolia (Aiton) D. Don, Cassandra calyculata (L.) D. Don, Chamaedaphne crispa (Poir.) Spach, Exolepta calyculata (L.) Raf., Hydragonum calyculatum (L.) Kuntze, Lyonia calyculata (L.) Rchb.
Česká jména: lýkoveček drobnokališný (Mareček 1994)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Druh s cirkumpolárním rozšířením, vyskytuje se na severu Eurasie i Severní Ameriky, k jihu sestupuje až do severního Polska, Litvy, na sever Ukrajiny, do severní Číny, severního Japonska, v Novém světě až do oblasti Velkých jezer, Nové Anglie a do obou Karolín.
Ekologie: Roste v jehličnatých lesích, na rašeliništích, v mokřinách a na prameništích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1300 m. Kvete od dubna do července.
Popis: Stálezelený keř, 30–150 cm vysoký, s větvemi obloukovitě skloněnými, s oděním šupinovitým a chlupatým. Listy jsou krátce řapíkaté, podlouhle eliptické, 3–4 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné nebo nepatrně zubaté, na vrcholu zaokrouhlené, hrotité, po obou stranách (především však na rubu) s nahnědlými šupinami. Květenství je terminální, hroznovité, 4–12 cm dlouhé, květy jsou nicí, kalich je 5cípý, cípy jsou vejčité, 1,5–3 mm dlouhé, šupinaté, chlupaté, koruna je 5–6 mm dlouhá, baňkovitá, cípy jsou vejčité, zahnuté; tyčinek je 10, jejich nitky jsou lysé. Plodem je kulovitá tobolka, která dosahuje v průměru 3–4 mm.
Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněným druhem je v Polsku a na Ukrajině.
Poznámka: Rod Chamaedaphne je monotypický (POWO 2022), zahrnuje jen tento jediný druh.
Fotografováno dne 30. 4. 2022 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).