Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Endemit vnitřních žulových ostrovů Seychelského souostroví. Byl zjištěn pouze na ostrovech Mahé, Praslin a Silhouette.
Ekologie: Lesy převážně ve středních a vyšších nadmořských výškách (v rozpětí 50–500 m), v nichž roste jako dřevina nižšího patra, řidčeji provází i křovinaté lesní okraje. V horkém podnebí s minimálním kolísáním teploty i vlhkosti.
Popis: Dvoudomý keř nebo stromek, nanejvýš 7 m vysoký. Listy jsou vstřícné, poměrně tenké, vejčité nebo podlouhlé, 4–8 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, tmavozelené a na líci lysé a lesklé, na rubu krátce pýřité. Květy vyrůstají ve vidlanech v paždí listů, jsou poměrně drobné, čtyřčetné, mají krátké zelené kališní lístky, koruna je řepicovitá, s bělavou, pýřitou, 5–8 mm dlouhou trubkou a ploše rozloženými, sytě žlutými až oranžovými, 2–3 mm dlouhými tlustými cípy s rovnoběžnými okraji, krátkou špičkou a vyniklými žilkami. V samčích květech, které mívají delší korunní trubku, jsou 4 tyčinky a zakrnělé pistillodium. Gyneceum srůstá ze 2 plodolistů a tvoří spodní semeník. Plody jsou 7–10 mm velké kulovité peckovice, ve zralosti temně červené až černé, obsahující až 10 peciček.
Poznámka: Někteří badatelé ztotožňují seychelské rostliny s velmi variabilním druhem Timonius flavescens, který se vyskytuje na Srí Lance, Andamanech, v Thajsku, Malajsii a zasahuje až na Borneo. Rozdíly mezi oběma taxony nejsou dosud spolehlivě objasněny.
Fotografováno dne 5. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, NP Morne Seychellois, Anse Major).