SEMPERVIVUM ×ALATUM Scheele – netřesk křídlatý / skalnica

Sempervivum arachnoideum × Sempervivum tectorum
Syn.: Sempervivum arachnoideo-boutignyanum Loret, Sempervivum angustifolium Kerner, Sempervivum arachnoideo-arvernense Loret, Sempervivum arachnoideo-pyrenaicum Lamotte, Sempervivum chanousianum De Marchi, Sempervivum chavinii Lagger, Sempervivum fauconnettii Reuter, Sempervivum flahaultii Gautier, Sempervivum flavipilum Hausm. ex Sauter, Sempervivum ×fontanae Brugger, Sempervivum funkii LeJeune., Sempervivum hausmannii Schnittsp. et Lehmann, Sempervivum heerianum Brugger, Sempervivum lautareticum Lamotte, Sempervivum luisiae Gallo 2012, Sempervivum mettenianum Hausm. ex Hayek, Sempervivum oliveri Gautier, Sempervivum penicillatum Lehm. et Schnittsp., Sempervivum piliferum Jordan, Sempervivum pilosella Lehm. et Schnittsp., Sempervivum pseudoarachnoideum Lamotte, Sempervivum pomelii Lamotte, Sempervivum pyrenaico-arachnoideum Lamotte, Sempervivum rubellum Timbal-Lagrave, Sempervivum schnittspahnii Lagger., Sempervivum thomayeri Correvon, Sempervivum thompsonii Lindsay, Sempervivum tissieri Lager, Sempervivum villosulum Rouy at Camus, Sempervivum villosum Lamotte
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Sempervivum ×alatum

Rozšíření: V jihoevropských vysokohorských masívech, alpských i pyrenejských, v podstatě všude, kde rostou rodičovské druhy pohromadě.

Ekologie: Roste na skeletnatých půdách, na slehlých sutích a v říčních balvaništích, v suchých trávnících na písčinách a skalních hřebenech, na bazických i silikátových podkladech, častěji v nadmořských výškách od 1200 do 2400 m. Oba rodičovské druhy se stýkají v asociacích svazů Sedo-scleranthion biennis a Armerion elongatae, připisovaných pionýrské vegetaci mělkých půd a písčin třídy Koelerio-Corynephoretea.

Sempervivum ×alatum

Popis: vytrvalá bylina s menšími nebo středně velikými, polouzavřenými růžicemi s listy vejčitě nebo čárkovitě kopinatými, lysými nebo po pokrajích bělavě a žláznatě chlupatými, zelenými, nasivělými nebo červenými (stejně jako u jiných netřesků je ale vybarvení v průběhu roku značně proměnlivé), na vrcholku s chomáčkem vlnatých chlupů, vprostřed růžic někdy pavučinkovitě spředených. Lodyžní listy celé žláznatě pýřité, s brvitými okraji. Květenství na lodyhách do čtvrt metru vysokých jsou poměrně chudokvětá, květy jsou tvarem, velikostí i zbarvením přechodné mezi oběma rodiči, deseti- až dvanáctičetné, růžově červené s tmavými středními pruhy na petalech.

Poznámka: Jde o velmi proměnlivé přírodní hybridy druhů Sempervivum arachnoideum a Sempervivum tectorum, poprvé rozpoznané a popsané roku 1843, častěji ale vedené pod mylně datovaným (1832, ve skutečnosti až 1861) jménem Sempervivum ×fauconnetti Reuter. Počty dnes pěstovaných, v přírodě sbíraných i v kultivaci vzniklých klonů jdou do stovek, rozšiřovány jsou často pod invalidními jmény a patří k nim nejprodávanější odrůdy netřesků, včetně proslulých Arendsových hybridů.

Sempervivum ×alatum
Sempervivum ×alatum
Sempervivum ×alatum
Sempervivum ×alatum
Sempervivum ×alatumSempervivum ×alatum

Fotografováno ve dnech 2. 6. 2018 (Itálie, Piemonte, Cuneo, balvaniště při řece u obce Aisone, 830 m n. m.), 11. 7. 2021 (Česko, Morava, Břeclav, kvetoucí rostlina, v kultivaci) a 7. 11. 2022 (dtto, cv. ‘Gamma’).