Syn.: Comaropsis sibirica (Tratt.) Ser., Dalibarda ternata Stephan, Geum ternatum (Stephan) Smedmark, Waldsteinia sibirica Tratt.
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Eurasijský druh s disjunktivním areálem. Nominátní poddruh se vyskytuje zřejmě jen na jihu střední Sibiře (od Altaje po Bajkal), kromě něj bývá rozlišována ještě východoasijská mochnička trojčetná Maximovičova (Waldsteinia ternata subsp. maximowicziana; popsaná ze Sachalinu a vyskytující se také v Poamuří, Koreji a na severu Japonska) a morfologicky poměrně silně variabilní středoevropská mochnička trojčetná trojlistá (W. t. subsp. trifolia; od rakouských Korutan přes Slovensko, Slovinsko a Srbsko až do Rumunska), k níž v současnosti bývají botanickými databázemi přiřazovány i taxony Waldsteinia teppneri a Waldsteinia ternata subsp. magicii.
U nás i v západněji položených oblastech Evropy je mochnička trojčetná nepůvodní, pěstuje se v zahradách, odkud zplaňuje jen zřídka.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete od konce dubna do června.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým větveným oddenkem a kořenujícími stolony. Listy jsou řapíkaté, trojčetné, lístky jsou přisedlé nebo krátce řapíčkaté, vejčité až obvejčité, 1–4 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, na bázi klínovité, okraje středního lístku svírají při bázi úhel (80–)90–110° (u subsp. maximowicziana je to nejčastěji 70–95°), výše jsou čepele mělce 3–5laločné, po okraji pilovité, na líci zelené, na rubu někdy červeně naběhlé, po obou stranách jemně chlupaté nebo olysalé. Lodyha je 10–15(–20) cm dlouhá, obvykle lysá, květenství je terminální, 3–4(–5)květé; květy dosahují průměru okolo 15 mm, jsou 5četné, kališní lístky jsou vejčité, 3–4,5 mm dlouhé, lysé nebo řídce chlupaté, segmenty kalíšku jsou kratší než kališní lístky, kopinaté, korunní lístky jsou skoro 2krát delší než kališní lístky, žluté. Plodem je nažka.
Záměny: Příbuzná a u nás také jen dosti vzácně zplaňující mochnička kuklíkovitá (Waldsteinia geoides) nemá listy trojčetné, ale jen dlanitě laločnaté. A navíc nevytváří stolony.
Využití: Mochnička trojčetná je vysazována v zahradách a parcích jako půdopokryvná trvalka, která spolehlivě roste na spíše vlhčích a raději polostinných stanovištích.
Poznámka: K rodu Waldsteinia je v současnosti řazeno šest druhů (POWO 2023), které pocházejí z Eurasie a Severní Ameriky.
Fotografováno dne 23. 4. 2023 (Česko, Dendrologická zahrada Průhonice).