THAUMATOPHYLLUM BIPINNATIFIDUM (Schott ex Endl.) Sakur., Calazans et Mayo

Syn.: Arum pinnatifidum Vell., nom. illeg., Philodendron bipinnatifidum Schott ex Endl., Philodendron pygmaeum Chodat et Vischer, Philodendron selloum K. Koch, Sphincterostigma bipinnatifidum Schott, nom. inval.
Česká jména: libostrom Sélloův (Polívka 1902)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Philodendron bipinnatifidum

Rozšíření: Jihoamerický druh s areálem rozkládajícím se v oblasti od východní Paraguaye přes severovýchodní Argentinu po jihovýchodní Brazílii (Cerrado, Mata Atlântica, Pampa). Jako okrasná rostlina bývá vysazován v zahradách a parcích i v řadě dalších tropických i subtropických oblastí světa, například ve Střední Americe, jižní Africe, Makaronésii, jihovýchodní Asii i východní Austrálii.

Ekologie: Roste terestricky nebo hemiepifyticky ve vlhkých a galeriových lesích, v mokřinách, rovněž v křovinaté vegetaci na skalnatých pobřežních stanovištích.

Philodendron bipinnatifidum

Popis: Keř až dřevitá liána se vzdušnými kořeny a lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, až 350 cm dlouhou, jednoduchou nebo na bázi chudě větvenou, pokrytou jizvami po opadaných listech, které jsou eliptické až skoro okrouhlé, 4–6 cm dlouhé. Listy mají řapíky 70–120(–150) cm dlouhé, čepele jsou většinou dvakrát peřenosečné, v obrysu široce střelovité, 75–120 cm dlouhé a 60–120 cm široké, kožovité, na líci lesklé, tmavě zelené, na rubu bledší, postranních laloků je po každé straně listu (5–)6–9(–10). Květenství je solitérní, vzácněji vyrůstá v páru, jeho stopka je 5–10 cm dlouhá, toulec je (12–)16–33 cm dlouhý, uvnitř bílý, vně v dolní polovině zelený, nachový nebo čokoládově nahnědlý, horní část je bledší, nazelenalá nebo nažloutlá, palice je 15–28 cm dlouhá, bílá. Plody jsou bobule až 14 mm dlouhé, bílé, později žluté, s dužninou jedlou a sladkou.

Využití: Už na počátku 20. století napsal František Polívka ve své Názorné květeně, že tato rostlina je pěstována i v českých sklenících a pokojích (tehdy ji uváděl pod jménem Philodendron selloum), podobně jako ke stejné čeledi náležející Monstera deliciosa.

Poznámka: K rodu Thaumatophyllum je v současnosti započítáváno 21 druhů, všechny pocházejí z Jižní Ameriky. Dříve (před rokem 2018) byly tyto druhy řazeny v rámci rodu Philodendron k podrodu Meconostigma.

Philodendron bipinnatifidumPhilodendron bipinnatifidum
Thaumatophyllum bipinnatifidum

Fotografováno dne 26. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, městský park v Puerto de la Cruz).