DIPLARRENA MORAEA Labill.

Syn.: Moraea diandra Vahl
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité

Diplarrena moraea

Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Austrálii (východ Victorie a jihovýchodní okraj Nového Jižního Walesu) a na Tasmánii.

Ekologie: Roste v křovinaté vřesovištní vegetaci a ve sklerofytních lesích. Kvete od října do ledna.

Diplarrena moraea

Popis: Trsnatá oddenkatá bylina. Přízemní listy jsou 10–70 cm dlouhé a nanejvýše 1 cm široké, lodyžní listy jsou redukované. Lodyha je 20–100 cm dlouhá, květy vyrůstají na jejím vrcholu po 2–4; listeny toulce jsou úzce kopinaté, nestejné, 4–8 cm dlouhé; okvětní lístky jsou bílé, vnější široce obkopinaté, nehetnaté, až 35 mm dlouhé a až 22 mm široké, vnitřní úzce podlouhlé, až 25 mm dlouhé, obvykle modronachově naběhlé nebo modronachově žilkované, při vrcholu často nažloutlé. Plodem je tobolka, 20–25 mm dlouhá.

Záměny: Rod Diplarrena zahrnuje jen dva druhy, kromě zde představovaného je to ještě tasmánský endemit Diplarrena latifolia. Jeho listy jsou až 22 mm široké, lodyha je až 140 cm dlouhá, květů bývá 5–6, jsou rovněž bílé, vnitřní segmenty však bývají výrazněji zabarvené.

Poznámka: Čeleď kosatcovitých (Iridaceae) je v Austrálii zastoupena pěti původními rody, kromě rodu Diplarrena k nim patří ještě například rody Libertia, Orthrosanthus či Patersonia. Řada zástupců této čeledi byla na australský kontinent zavlečena (např. Ixia polystachya aj.).

Diplarrena moraea
Diplarrena moraea
Diplarrena moraea
Diplarrena moraea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 2. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Henry Somerset Reserve), 3. 12. 2023 (Tasmania, Walls of Jerusalem National Park) a 24. 11. 2023 (Tasmania, Tasman Peninsula, Cape Hauy).