Egretta novaehollandiae (Latham, 1790); volavka bělolící

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Pelecaniformes, Ardeidae
Syn.: Ardea novaehollandiae (Latham, 1790)
Česká jména: volavka bělolící, volavka australská
Anglická jména: White-faced heron, White-faced egret

Egretta novaehollandiae, volavka bělolící
Egretta novaehollandiae, volavka bělolící

Rozšíření: Centrum areálu tohoto druhu se nachází v Austrálii (kromě suchých vnitrozemských oblastí centrální Austrálie), vyskytuje se také na Tasmánii a Vánočním ostrově, ve východní Indonésii, na Papui-Nové Guineji, Nové Kaledonii a na Novém Zélandu. Zalétá i na Šalamounovy a Kokosové ostrovy, do Číny. Částečně migruje, jižní populace zimují na severu Austrálie.
Jsou rozlišovány dva poddruhy. Na našich fotografiích je zachycen poddruh nominátní, poddruh Egretta novaehollandiae subsp. parryi se vyskytuje na severozápadě Austrálie.

Způsob života: Obývá různé vodní ekosystémy se stabilním a hojným zdrojem potravy, porosty mangrove, podmáčené či zaplavované travnaté porosty, bažiny, sladkovodní, brakická i slaná jezera, laguny, ústí řek, přílivové oblasti a mořské útesy, od hladiny moře stoupá do nadmořské výšky okolo 1700 m. Létá pomalu s esovitě prohnutým krkem a nohami nataženými dozadu. Odpočívá na stromech.
Při lovu nehybně vyčkává nebo se pomalu brodí v mělké vodě a vyhledává kořist, kterou zasáhne svým harpunovitým zobákem a následně pozře. Živí se převážně rybami, korýši, vodními červy, hmyzem a jeho larvami, nepohrdne ani obojživelníky, malými hlodavci a plazy.
Doba rozmnožování závisí na geografické poloze. Hnízdí v malých koloniích v blízkosti vody. Mělkou, ale objemnou plošinu z větviček budují oba dospělí na stromě. Samice snáší 2–4 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 24–25 dní. Ptáčata krmí oba rodiče stravou vyvrženou z volete. Mláďata opouštějí hnízdo po 38–42 dnech od vylíhnutí. Osamostatňují se ve dvou měsících, ale mohou zůstat s rodiči do příštího hnízdění.

Popis: Středně velká šedá volavka dosahující délky 67–70 cm a hmotnosti 550 g. Šedomodré opeření je na hlavě, krku, horní části těla a křídlech. Dlouhý zobák je špičatý a načernalý, s tmavým ozobím. Duhovka oka je žlutá. Obličej je bílý a úzký bílý pruh se táhne od brady až do středu přední části krku. V chovném opeření je na hlavě, krku a zádech dlouhé peří. Za letu jsou vidět tmavší letky kontrastující s barvou těla. Spodina je bledší s růžovohnědým peřím na prsou. Nohy jsou zelenožluté.
Obě pohlaví jsou si podobná. Mladí jedinci jsou matnější, chybí jim bílé zbarvení obličeje a dlouhé peří.

Egretta novaehollandiae, volavka bělolící
Egretta novaehollandiae, volavka bělolící
Egretta novaehollandiae, volavka bělolící

Fotografováno ve dnech 9. a 24. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, American River a Tasmania, Tasman Peninsula, Cape Hauy).