Syn.: Embothrium spathulatum Cav., Embothrium speciosissimum Sm., Embothrium speciosum (Sm.) Salisb., Hylogyne spathulata (Cav.) Kuntze, Hylogyne speciosa (Salisb.) Knight
Česká jména: obšupinatec (Jungmann 1836)
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Endemit australského státu New South Wales – vyskytuje se v širším okolí Sydney.
Ekologie: Roste v suchých sklerofytních lesích, na půdách písčitých. Kvete od srpna do listopadu, po lesních požárech častěji. Je opylován ptáky.
Popis: Chudě větvený keř dosahující výšky až okolo 300 cm a vytvářející dřevnatou hlízu. Listy jsou kopisťovité až úzce obvejčité, 8–28 cm dlouhé a 2–6,5 cm široké, na bázi klínovité, vzácně celokrajné, častěji po okraji zubaté, na vrcholu špičaté nebo uťaté, poněkud kožovité, po obou stranách ze zřetelnou žilnatinou. Květenství je terminální, 90–250květé, rozkvétá zdola; je podepřeno kopinatými listeny 5–9 cm dlouhými, červenými; okvětí je červené. Plody jsou měchýřky, které dosahují délky 8–15 cm.
Využití: Telopea speciosissima je rostlinným symbolem Nového Jižního Walesu, ze všech zástupců rodu je jistě nejznámější. Bývá vysazována v zahradách.
Poznámka: K čeledi proteovitých patří celkově asi 76 rodů, přičemž v Austrálii se vyskytuje na 48 rodů této čeledi se zhruba 1100 druhy. K australským zástupcům této čeledi patří kromě rodu Telopea například ještě rody Alloxylon, Banksia, Bellendena, Cenarrhenes, Conospermum, Darlingia, Grevillea, Hakea, Isopogon, Lambertia, Lomatia, Macadamia, Orites, Persoonia, Petrophile nebo Symphionema.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Blue Mountains National Park).