Syn.: Dillwynia scabra Schltdl.
Česká jména: rozevřenec (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Austrálie, vyskytuje se na jihovýchodě Jižní Austrálie (na západě až po Klokaní ostrov a Eyrův poloostrov), na západě státu Victoria a na jihu Nového Jižního Walesu.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetační formaci mallee a ve světlých lesích. Kvete od září do listopadu.
Popis: Keř dosahující výšky 50–60 cm, s větvemi chlupatými nebo olysalými. Listy jsou krátce řapíkaté, čárkovité, 3–13 mm dlouhé a jen 0,6 mm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, drobně hrotité, na povrchu hladké nebo drobně bradavičnaté, odstále chlupaté. Květenstvím je terminální nebo axilární chocholík, 2–9květý, vyrůstá na stopce až 40 mm dlouhé; kalich je 5–8 mm dlouhý, chlupatý nebo olysalý, pavéza je 7–12 mm dlouhá, výrazně vykrojená, oranžová nebo červená, křídla jsou kratší, kopisťovitá, červená, člunek je červený, zakončený zobánkem. Plody jsou lusky zhruba 4 mm dlouhé, chlupaté.
Záměny: Podobný rozevřenec hedvábitý (Dillwynia sericea) lze dobře odlišit podle květů přisedlých, většinou v páru vyrůstajících přímo z úžlabí listů.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park) a 6. 11. 2023 (South Australia, Morialta Conservation Park).