Česká jména: rozevřenec (Berchtold et Presl 1823)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Austrálie, jeho areál se táhne od jihovýchodního okraje Queenslandu přes Nový Jižní Wales a Victorii až po jihovýchod Jižní Austrálie (včetně Klokaního ostrova), vyskytuje se také na severu a východě Tasmánie.
Ekologie: Roste na vřesovištích a ve světlých sklerofytních lesích. Kvete od září do prosince.
Popis: Keř dosahující výšky 50–100 cm, s větvemi poléhavými až přímými, nejprve hustě chlupatými, později olysalými. Listy jsou krátce řapíkaté, čárkovité, 5–20 mm dlouhé a méně než 1 mm široké, na vrcholu obvykle špičaté, po povrchu hladké nebo bradavičnaté, lysé nebo dlouze chlupaté. Květy vyrůstají obvykle v párech v úžlabí listů, jejich stopka je nanejvýše 3 mm dlouhá; kalich je 4–7 mm dlouhý, chlupatý nebo lysý, pavéza je široce ledvinovitá, 8–12 mm dlouhá, na vrcholu hluboce vykrojená, meruňkově oranžová s červeným středem, nebo také žlutá, křídla jsou kratší, obkopinatá, načervenalá, člunek je krátký, tupý, načervenalý. Plody jsou obvejcovité lusky, až 5 mm dlouhé, bíle chlupaté.
Tento keř je morfologicky velmi variabilní, rozdíly jsou patrné v barvě květů, velikosti listů i v charakteru odění rostliny.
Poznámka: Rod Dillwynia je australsko-tasmánský a v současnosti k němu patří na 30 druhů (POWO 2024). Lewis Weston Dillwyn (1778–1855), na nějž odkazuje rodové jméno, byl britský přírodovědec.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 1. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).