Cacomantis flabelliformis (Latham, 1802); kukačka východoaustralská

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Cuculiformes, Cuculidae
Syn.: Cuculus flabelliformis Latham, 1801
Česká jména: kukačka východoaustralská
Anglická jména: Fan-tailed cuckoo

Cacomantis flabelliformis, kukačka východoaustralská
Cacomantis flabelliformis, kukačka východoaustralská

Rozšíření: Areál této kukačky se rozkládá v Austrálii (od Yorského poloostrova v Queenslandu přes Nový Jižní Wales, Victorii a jih Jižní Austrálie až po Shark Bay v Západní Austrálii), také na Tasmánii, Vanuatu, Fidži, Šalamounových ostrovech, Nové Kaledonii, Papui-Nové Guineji, v Indonésii, vyskytuje se rovněž na Novém Zélandu. Na tomto velkém území je rozlišováno šest poddruhů, na našich fotografiích je zachycen nominátní poddruh.

Způsob života: Preferuje otevřené lesy, okraje cest, porosty mangrove, živé ploty, vřesoviště, zahrady a sady.
Živí se hmyzem, hlavně můrami a okřídlenými mravenci, pochutnává si na chlupatých housenkách, ale nepohrdne ani stonožkami a pavouky. Sedává nejčastěji na bidélku, odkud vyráží za kořistí.
Žije většinou samotářsky. Doba rozmnožování závisí na geografické poloze. Před pářením samec nabízí družce potravu. Patří mezi parazitické ptáky, preferuje kopulovitá hnízda. V Austrálii klade často vejce do hnízd modropláštníků (Malurus). Samice snáší vždy jen jedno vejce, které se líhne po 13 dnech, obvykle před vejci hostitelů. Ptáče je zcela holé, jakmile nabude dostatečné síly, vyhodí z hnízda vejce nebo mláďata počáteční snůšky a přivlastní si hnízdo a potravu adoptivních rodičů pro sebe. Hnízdo opouští po 16–17 dnech. Po určitou dobu zůstává ještě závislé na hostitelských rodičích.

Popis: Středně velká šedá kukačka s dlouhým pruhovaným ocasem, dosahuje délky 25–27 cm a hmotnosti 44–58 g. Zobák je černý. Oční kroužek je žlutý, duhovka oka je hnědá. Hrdlo je šedé, hruď je žlutohnědá až červená. Vrchní část těla je břidlicově šedá, ocas má klínovitou špičku s malými bílými vroubky na vnějších ocasních perech. Spodní část ocasu je bíle pruhovaná. Nohy jsou nažloutlé.
U mladých jedinců je svrchní část tmavě hnědá s bohatými matnými načervenalými pruhy. Černobílá spodina je nejasně ohraničená šedou a hnědou barvou. Jednotlivé poddruhy se odlišují především barevnou variací spodní části.

Poznámka: Kukačku východoaustralskou lze zaměnit s dalšími dvěma druhy kukaček žijících v Austrálii, a to s kukačkou pokřovní (Cacomantis variolosus) a kukačkou hnědobřichou (Cacomantis castaneiventris). Oba druhy dosahují délky 20–24 cm. Kukačka pokřovní je světlejší a má šedý oční kroužek. Kukačka hnědobřichá je svrchu tmavší a podocasní pruhy jsou méně výrazné a hnědší.

Cacomantis flabelliformis, kukačka východoaustralská
Cacomantis flabelliformis, kukačka východoaustralská
Cacomantis flabelliformis, kukačka východoaustralská

Fotografováno dne 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park).