Syn.: Misodendrum commersonii Tiegh., Misodendrum imbricatum Poepp. et Endl., Misodendrum recurvum Tiegh., Misodendrum rioquinoense Kuntze
Čeleď: Misodendraceae J. G. Agardh
Rozšíření: Roste v Jižní Americe, v Chile jižně od 36., v Argentině od 39. rovnoběžky, zasahuje až na Ohňovou zemi.
Ekologie: Roste jako poloparazitický epifyt na pabucích Nothofagus antarctica, Nothofagus betuloides a Nothofagus pumilio (na snímcích). Vystupuje do nadmořské výšky 300 m.
Popis: Dvoudomý poloparazitický keřík s větvičkami dlouhými až 26 cm; primární větve mají asi 5 mm v průměru, jsou rozkladité a v nodech snadno lámavé; borka je výrazně bradavičnatá, zprvu žlutavá, později se stává červenohnědou. Listy jsou střídavé, šupinovité, široce srdčité, (1–)1,5–2(–2,3) mm dlouhé a (1,4–)2–3 mm široké, žlutozelené až světle hnědé, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo uťaté a s nasazenou špičkou. Květenství tvoří dvoukvěté klasy podepřené listeny podobnými listům, ale drobnějšími; samčí květy jsou asi 1 mm dlouhé, postrádají květní obaly, nesou 2–3 tyčinky; samičí květy jsou vřetenovité, 1–1,5 mm dlouhé, rovněž bezobalné, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů a tvoří svrchní semeník s 3 bliznami. Plody jsou úzce vřetenovité, 2,5–3 mm dlouhé nažky.
Poznámka: Čeleď Misodendraceae je příbuzná čeledi Santalaceae, do níž patří mimo jiné i naše jmelí (Viscum). Je endemická v Chilsko-patagonské oblasti Holantarctis. Náleží do ní jediný rod Misodendrum s 8, podle některých badatelů až 11 poloparazitickými druhy; všechny parazitují na pabucích (Nothofagus).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2012 (Argentina, Ohňová země).