Syn.: Viscum album subsp. mali (Tubeuf) Janch., Viscum album var. mali Tubeuf, Viscum album var. typicum Beck, nom. inval.
Česká jména: mélí (Hájek 1562), jemela bílá, jmél, jmélí, mélí, mýlí, meylí, omelí, jemola (Presl 1846), jmél bílý (Opiz 1852), jmelí listnáčové (Dostál 1989), jmelí bílé pravé (Kubát 2002)
Slovenská jména: imelo biele pravé (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité; Santalaceae R. Br. – santálovité
Viscum album subsp. album
Rozšíření: Roste téměř po celé Evropě s výjimkou Britských ostrovů (zde jen druhotně), většiny Pyrenejského poloostrova a Středozemí, na sever nejdále do jižní části Skandinávie. Přesahuje i do Asie, kde se vyskytuje v pruhu od Turecka až po Himálaj. V ČR je listnáčové jmelí hojné převážně v nižších a středních polohách, rozsáhlejší absence jsou v západních a jihozápadních Čechách, na severní a jihozápadní Moravě. Na Slovensku v nižších polohách časté, v horách chybí.
Ekologie: Poloparazit, roste jako epifyt na různých listnatých dřevinách. Nejčastěji na zástupcích čeledí růžovitých (Rosaceae), vrbovitých (Salicaceae), slézovitých (Malvaceae) a bobovitých (Fabaceae); často v určitých územích preferuje specifický okruh hostitelů.
Viscum album subsp. album
Popis: Dvoudomý keřík s dichotomicky uspořádanými větvemi, tvořící kulovité trsy až 1 m v průměru. Listy jsou vstřícné, přisedlé, obkopinaté nebo eliptické, (3–)4–6(–9) cm dlouhé a (0,5–)1–2(–3) cm široké. Květy vyrůstají po 2–5 v paždí listů, jsou čtyřčetné, mají krátké šupinovité okvětí; samčí květy jsou drobnější, nápadně vonné, mají 4 tyčinky; samičí květy mají gyneceum srůstající ze 2 plodolistů a se spodním semeníkem. Bobule jsou kulovité, mají 6–10 mm v průměru, bílé; semena srdcovitá, bílá.
Poznámka: Ačkoli je jmelí bílé ve střední Evropě jasně diferencováno podle okruhů hostitelů, morfologicky se všechny 3 zde rozlišované poddruhy ve znacích víceméně překrývají. Listnáčové jmelí má listy zpravidla delší než u borovicového (Viscum album subsp. austriacum), ale užší než u jedlového (Viscum album subsp. abietis).
Viscum album subsp. album
Viscum album subsp. album
Viscum album subsp. album
Viscum album subsp. album
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 4. 3. 2007, 19. 4. 2009 a 18. 5. 2011 (Rakousko, Steyeregg; Slovensko, Malý Kamenec, vrch Tarbucka; Turecko, Kappadokie, Göreme, údolí Zemi).