RAPHIA TAEDIGERA (Mart.) Mart.

Syn.: Metroxylon taedigerum (Mart.) Spreng., Raphia aulacolepis Burret, Raphia nicaraguensis Oerst., Raphia vinifera auct., non P. Beauv., Raphia vinifera var. nicaraguensis (Oerst.) Drude, Raphia vinifera var. taedigera (Mart.) Drude, Sagus taedigera Mart.
Česká jména: ságovník (Presl 1846), rafie (Mareček 2001)
Čeleď: Arecaceae – arekovité

Raphia taedigera

Rozšíření: Vyskytuje se ve Střední Americe, převážně na karibském pobřeží v Nikaragui, Kostarice a Panamě, mnohem řidší je na pobřeží pacifickém. Dále je známo několik lokalit v Kolumbii a vzdálená samostatná arela v ústí řeky Amazonky v Brazílii; není vyloučen ani původní výskyt ve Francouzské Guyaně.

Ekologie: Provází nížinné mokřady v prostředí vlhkého tropického klimatu s malými teplotními i srážkovými výkyvy v průběhu roku, vytváří dominantu vegetace. Je dobře adaptovaná na bažinné podmínky, vytváří pneumatofory (dýchací kořeny).

Raphia taedigera

Popis: Jednodomá palma; kmen je vysoký 3–12 m, může mít 25–60 cm v průměru. Listy jsou 5–10 m dlouhé, s 95–205 páry lístků, které jsou všesměrné, jen 0,8–6 cm široké, špičaté, na spodní straně ojíněné. Květenství je latovité, 1–3(–5) m dlouhé, nicí, větvené do 3 řádů, koncové větve jsou 3,5–11 cm dlouhé a mají charakter válcovitých šištic, pokrytých listeny; květy jsou jednopohlavné, samičí jsou na bázi koncových větviček, samčí jsou na jejich koncích; samčí květy jsou 7–10 mm dlouhé, mají 3 srostlé kališní lístky a 3 větší lístky korunní, které jsou rovněž v dolní části srostlé, tyčinek je 8–11; samičí květy jsou 7–9 mm dlouhé, jejich kališní lístky jsou srostlé a nepravidelně trojlaločné, korunní lístky jsou srostlé asi do poloviny délky; v květu je přítomno 6–9 nestejně dlouhých staminodií, pestík srůstá ze 3 plodolistů, má krátkou čnělku a trojlaločnou bliznu. Plodem je oříšek 4,5–6,8 cm dlouhý a 3,2–4 cm široký, pokrytý 9–11 řadami hnědočervených šupin.

Poznámka: Rod Raphia zahrnuje asi 20 druhů palem, které rostou – s výjimkou tohoto druhu – v Africe (včetně Madagaskaru). Velmi blízce příbuzné druhy jsou známy z vlhkých tropů na pobřeží Guinejského zálivu v západní Africe; stále není ukončena diskuse, zda je Raphia taedigera v Americe skutečně původní.

Raphia taedigeraRaphia taedigera
Raphia taedigera

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 3. 2009 (Kostarika, Puerto Limón, mokřady u místního letiště).