RHIGOZUM OBOVATUM Burch.

Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité

Rhigozum obovatum

Rozšíření: Endemit jižní Afriky, vyskytuje se v ostrůvkovitě téměř v celé Jihoafrické republice a okrajově zasahuje až na jih Namibie.

Ekologie: Roste na suchých kamenitých místech, zejména jako součásti křovin ve formaci karoo, v nadmořských výškách 200–2000 m. Kvete na jaře. Rostliny ochotně spásá divoká zvěř i domácí dobytek.

Rhigozum obovatum

Popis: Hustý trnitý keř nebo menší stromek vysoký 1–4,5 m; větve mají hladkou šedou borku. Listy vyrůstají ve svazečcích na brachyblastech, jsou obvykle trojčetné (velmi zřídka jednoduché), s 2–6 mm dlouhým řapíkem; lístky jsou krátce řapíčkaté, obvejčité, 0,5–2 cm dlouhé a 0,2–0,6 cm široké, šedozelené, na bázi klínovité, podvinuté, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené až lehce vykrojené. Květy tvoří chudé 1–3květé svazečky, jsou krátce stopkaté, nápadně velké, oboupohlavné, pětičetné; kalich je zvonkovitý; koruna je široce zvonkovitá až nálevkovitá, až 3,5 cm v průměru, zářivě žlutá; tyčinek je 5, jsou bázemi nitek přirostlé ke korunní trubce; semeník je svrchní, dvoupouzdrý, s četnými vajíčky. Plodem je zploštělá, podlouhlá, tenkostěnná, růžkatá tobolka 4–7 cm dlouhá a asi 1 cm široká; semena jsou křídlatá.

Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu flóry Jihoafrické republiky (2009) figuruje v kategorii druhů vyžadujících pozornost (LC).

Rhigozum obovatum
Rhigozum obovatum
Rhigozum obovatum

Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, De Rust).